Czy elektromobilność będzie powodem masowej likwidacji miejsc pracy?

Czy elektromobilność będzie powodem masowej likwidacji miejsc pracy?
Niedawno francuski minister środowiska nakreślił możliwość zakazu sprzedaży samochodów spalinowych, a w reakcji na taką perspektywę już sprawdzono jakie byłyby tego konsekwencje w największej gospodarce kontynentu, czyli w Niemczech. Ifo Institute for Economic Research oszacował, że jeśli Niemcy wprowadzą w życie w 2030 roku zakaz sprzedaży samochodów paliwowych, to pracę stracić może aż 600 tysięcy osób.

Badanie zleciła organizacja Verband der Automobilindustrie (VDA) grupująca niemieckie firmy motoryzacyjne, takie jak Volkswagen, Daimler czy BMW. Badanie wykazało, że w samym przemyśle samochodowym zakaz może kosztować 426 tys. miejsc pracy, a kolejne 150 tys. to etaty z otoczenia motoryzacji.

Niektórzy twierdzą, że sytuacja nie będzie tak zła, gdyż na każdy likwidowany etat powinna powstać posada w innych działach gospodarki - firmy chcą bowiem rozwijać rozwiązania zeroemisyjne i wychodzić naprzeciw elektromobilności. Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w Niemczech również odbić się na polskim rynku pracy.

Jednak prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś podkreśla, że do dalekich prognoz trzeba podchodzić z rezerwą.

Wśród głównych zakładów motoryzacyjnych w Polsce wymienić można fabryki Fiata w Tychach i w Bielsku-Białej, fabrykę General Motors w Gliwicach, poznańską fabrykę silników Volkswagena, czy działające w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach zakłady montujące skrzynie biegów oraz silniki benzynowe dla Toyoty.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów