Botnety w IoT

Botnety w IoT
Problem bezpieczeństwa sieciowego dotyczy nie tylko komputerów osobistych, serwerów i smartfonów. Na różnorakie zagrożenia narażone są też urządzenia Internetu Rzeczy. Potwierdza to niedawny raport opracowany przez firmę McAfee, która zajmuje się bezpieczeństwem informacji.

Dobrym przykładem zagrożenia jest botnet Mirai, który w 2016 roku zainfekował około 2,5 miliona urządzeń IoT na całym świecie. Zarażone urządzenia, dzięki podłączeniu do sieci, stanowią w rękach hakerów narzędzie do dokonywania ataków na różne komputery - głównie serwery.

Za rozpowszechnienie botnetu Mirai odpowiada przede wszystkim publiczne udostępnienie jego kodu, co sprawiło, że praktycznie każdy mógł spróbować z niego skorzystać stając się właścicielem niedużego botnetu, składającego się z komputerów, które zaraził. Natomiast zagrożenie związane ze szkodliwym oprogramowaniem w sieciach IoT jest bardzo duże.

Rzecz w tym, że urządzenia IoT z zasady są raczej małe i produkuje się je w bardzo dużych woluminach. Jeśli dana rodzina urządzeń jest podatna na atak, to jej wprowadzenie na rynek automatycznie sprawia, że sieciowi przestępcy otrzymują łatwy kąsek - bardzo wiele węzłów sieciowych, z których mogą dokonywać ataków.

A ponieważ najbardziej rozpowszechnionym i zarazem bardzo szkodliwym jest atak DDOS (Distributed Denial of Service), urządzenia typu IoT idealnie nadają się do prowadzenia takich akcji. Warto o tym pamiętać podczas projektowania systemów IoT i umożliwiać im zdalną aktualizację, firmware’u, w wypadku późniejszego wykrycia luk w oprogramowaniu.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów