Botnety w IoT

Botnety w IoT
Problem bezpieczeństwa sieciowego dotyczy nie tylko komputerów osobistych, serwerów i smartfonów. Na różnorakie zagrożenia narażone są też urządzenia Internetu Rzeczy. Potwierdza to niedawny raport opracowany przez firmę McAfee, która zajmuje się bezpieczeństwem informacji.

Dobrym przykładem zagrożenia jest botnet Mirai, który w 2016 roku zainfekował około 2,5 miliona urządzeń IoT na całym świecie. Zarażone urządzenia, dzięki podłączeniu do sieci, stanowią w rękach hakerów narzędzie do dokonywania ataków na różne komputery - głównie serwery.

Za rozpowszechnienie botnetu Mirai odpowiada przede wszystkim publiczne udostępnienie jego kodu, co sprawiło, że praktycznie każdy mógł spróbować z niego skorzystać stając się właścicielem niedużego botnetu, składającego się z komputerów, które zaraził. Natomiast zagrożenie związane ze szkodliwym oprogramowaniem w sieciach IoT jest bardzo duże.

Rzecz w tym, że urządzenia IoT z zasady są raczej małe i produkuje się je w bardzo dużych woluminach. Jeśli dana rodzina urządzeń jest podatna na atak, to jej wprowadzenie na rynek automatycznie sprawia, że sieciowi przestępcy otrzymują łatwy kąsek - bardzo wiele węzłów sieciowych, z których mogą dokonywać ataków.

A ponieważ najbardziej rozpowszechnionym i zarazem bardzo szkodliwym jest atak DDOS (Distributed Denial of Service), urządzenia typu IoT idealnie nadają się do prowadzenia takich akcji. Warto o tym pamiętać podczas projektowania systemów IoT i umożliwiać im zdalną aktualizację, firmware’u, w wypadku późniejszego wykrycia luk w oprogramowaniu.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów