Obniżenie kosztu prototypu oraz skrócenie czasu jego produkcji dzięki drukowi 3D

Obniżenie kosztu prototypu oraz skrócenie czasu jego produkcji dzięki drukowi 3D
Dzięki wykorzystaniu technologii addytywnej, klient zaoszczędził 370 000 ? i 13 tygodni pracy! Funkcjonalny prototyp siedzenia do pociągu został wydrukowany w technologii FFF, w skali 1:1, na przemysłowym urządzeniu Factory 2.0 od Omni3D. Ten projekt był realizowany przez firmę Metris 3D dla Polgar KFT - węgierskiego producenta części dla branży motoryzacyjnej.

"Wytworzenie funkcjonalnego prototypu kosztowało klienta ok. 30 000 euro. Wcześniej - było to ponad 400 000 euro. Dzięki tej zmianie - firma zaoszczędziła 90% budżetu! Jeśli chodzi o czas realizacji, wydruk prototypu w 3D zajął 3 tygodnie, wcześniej - było to nawet 4 miesiące." - mówi Miki Thurzo, Starszy Inżynier z firmy Metris 3D.

  Wcześniej
tradycyjne metody produkcji
Teraz
druk 3D w technologii FFF
Korzyści
Czas realizacji 16 tygodni 3 tygodnie 80% (13 tygodni)
Koszt 400 tys. EUR 30 tys. EUR 90% (370 tys. EUR)

Polgar KFT potrzebował prototypu, aby zweryfikować nowy projekt siedziska do pociągu. W procesie projektowania zawsze pojawiają się punkty krytyczne, które należy zweryfikować, najlepiej w skali 1:1.

"Wytworzenie funkcjonalnego prototypu pozwala na precyzyjne przetestowanie modelu. Wcześniej było to dla nas praktycznie niemożliwe ze względu na bardzo długi czas oczekiwania na wytworzenie części metodą tradycyjną. Teraz, dzięki zastosowaniu druku 3D, możemy zmienić projekt zaraz po wydrukowaniu pierwszych elementów. Przy projekcie fotela okazało się, na przykład, że niektóre ruchome części (jak np. wysuwany kosz na śmieci) - nie działały poprawnie. Zostało to pominięte w projekcie CAD." - dodaje Miki.

Drukarka Factory 2.0 ma jedną z największych platform roboczych na rynku. Ponadto urządzenie ma zamkniętą i grzaną komorę. Dzięki tym elementom specjaliści druku 3D z OMNI3D mogli zminimalizować liczbę wydrukowanych części. Jest to bardzo istotne dla zachowania najwyższej wytrzymałości finalnego modelu.

"W przypadku tak złożonych modeli, największym wyzwaniem jest wielkość największego elementu, zachowanie maksymalnej precyzji wydruku oraz czas realizacji zlecenia. Factory 2.0 pozwala na druk elementów o wielkości nawet do 500 mm w każdej z osi, przy zachowaniu bardzo wysokiej precyzji wymiarowej. Omni3D ma w swoim Printroomie kilka urządzeń, dlatego czas realizacji również nie stanowił problemu. Cały proces druku zajął nam ok. 2 tygodnie." - komentuje Krzysztof Kardach, odpowiedzialny za projekt. Krzysztof jest Głównym Technologiem Druku 3D w Omni3D.

"W celu weryfikacji precyzji wymiarowej wydruku, największą wydrukowaną część (480 x 210 x 370 mm) zeskanowaliśmy na naszym profesjonalnym skanerze 3D - RPS EVO6. Wyniki były imponujące. Osiągnięta dokładność pozwoliła na bezbłędne spasowanie wydruku z przygotowanym wcześniej metalowym stelażem." - wyjaśnia przedstawiciel Metris 3D.

Factory 2.0 Production System jest obecnie dostępna w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Rosji, w Indiach oraz w Australii i Nowej Zelandii. To pierwszy tak zaawansowany system do druku przestrzennego polskiej produkcji działający w technologii FFF.

Drukarka przeznaczona jest do zastosowań przemysłowych. Maszynę wyróżnia: duża przestrzeń robocza (500 mm×500 mm×500 mm), zamknięta i grzana komora, wysoka precyzja wymiarowa, automatyczna kalibracja stołu, możliwość druku z wykorzystaniem 2 ekstruderów oraz opcja kontroli przepływu filamentu. Omni3D do swojej drukarki oferuje profesjonalne materiały do druku: ABS-42, ASA-39, PC-ABS-47, PET-G-32 i HIPS-20.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów