Automaticon 2017

Automaticon 2017
Targi Automaticon co roku pomagają zbadać nastroje panujące w polskiej branży elektroniki i automatyki. Tym razem Automaticon pozwolił wykreślić istotny trend. Choć na podstawie opinii wystawiających się firm można wywnioskować, że targi były udane, nie da się już ukryć, że firmy stopniowo odchodzą od promocji na Automaticonie.

Tegoroczny Automaticon - wedle oficjalnych danych - zgromadził 309 wystawców, reprezentujących 720 firm z Polski i reszty Świata. Ci natomiast zostali odwiedzeni przez 12 tysięcy osób. Hala IV została wypełniona w istotnie mniejszym stopniu, niż w poprzednich latach, a ruch, który w niej panował - tak jak i wcześniej - był raczej znikomy.

Wydaje się też, że w praktyce ubyło stoisk, choć być może to przez to, że ubyło firm. Albo raczej - zabrakło. W tym roku z targów zrezygnowali kolejni gracze na rynku automatyki i elektroniki, którzy dotąd dosyć bogato urządzali swoje stoiska. Miejsce po nich zostało szybko zawłaszczone przez sąsiadujące firmy, z których część w efekcie była większa niż dawniej.

Wydaje się więc, że rysuje się coraz większy podział pomiędzy firmami, które rezygnują z udziału w targach, a firmami które wciąż wierzą w ich magię. W praktyce większość wystawców w trakcie rozmów narzekało na organizatorów targów. Wystawcy dobrze wiedzą, czego oczekują od targów, a czemu organizatorzy się od lat przeciwstawiają.

Postulaty skupiają się na wprowadzeniu rejestracji odwiedzających, ich profilowaniu, modernizacji infrastruktury (dojazd samochodem jest bardzo czasochłonny przez korki) oraz na uproszczeniu formalności związanych z udziałem w targach.

Automaticon, choć promuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, w żadnym stopniu sam z nich nie korzysta. Targi odbywają się w ten sam sposób, jak w czasach, gdy telefon z dostępem do Internetu wydawał się trudną do wyobrażenia przyszłością.

Opór organizatorów wydaje się jednak zrozumiały. Obecnie wystawcy podejmują decyzję o udziale głównie ze względów prestiżowych - by pokazać, że cały czas liczą się na rynku. Oczywiście zawsze istnieje też nadzieja, że prezentacja swoich rozwiązań pozwoli zaciekawić nimi część zwiedzających. Problem w tym, że jak wynika z naszych obserwacji - z roku na rok wśród zwiedzających jest coraz więcej studentów i młodzieży szkolnej, której większość wystawców nie traktuje jako potencjalnych klientów.

Rejestracja odwiedzających prawdopodobnie udokumentowałaby ten fakt i spowodowała dalszy odpływ firm z targów. W końcu mogłoby się zdarzyć, że odpłynęłaby masa krytyczna, która utrzymuje prestiż wydarzenia i z targów zrezygnowałaby większość liczących się firm, a to doprowadziłoby w praktyce do ich zamknięcia.

Mimo wszystko Automaticon to dobra okazja dla wszystkich, którzy chcą się zapoznać z praktycznymi zastosowaniami nowoczesnych technologii - głównie w przemyśle, ale też. m.in. w automatyce budynkowej. Jest to też szansa zobaczenia na żywo rozwiązań technicznych, jakie każdy elektronik może zastosować we własnych aplikacjach - w odróżnieniu od nowinek technologicznych prezentowanych na zagranicznych targach elektroniki konsumenckiej.

Wśród tematów, które najbardziej zwróciły naszą uwagę w tym roku była robotyka. Od kilku lat widać zauważalny wzrost liczby prezentowanych tzw. robotów współpracujących. Coraz więcej firm z branży wprowadza do swojej oferty nieduże ramiona wyposażone w szereg czujników, które chronią pracujących z nimi ludzi przez urazami. O ile dawniej stoiska z robotami były zazwyczaj otoczone siatką, kurtynami świetlnymi albo choćby warstwą pleksiglasu, a do tego wydawały dużo hałasu, wygląda na to, że w tym roku dominowały małe, ciche roboty, które np. parzyły i podawały kawę.

Jednakże co innego wzbudziło w tym roku nasze największe zainteresowanie. Część stoisk z robotami wciąż była duża, ale nie dlatego, że znajdowały się w nich potężne ramiona o dużym udźwigu, ale ze względu na roboty mobilne. Wszystko wskazuje na to, że to kolejny krok w ewolucji w tej dziedzinie techniki. Roboty mobilne to maszyny współpracujące, ale które nie są ograniczone do pracy tylko w jednym miejscu.

Mogą wozić przedmioty po halach, podawać je ludziom, czy sobie nawzajem oraz wykonywać różne dodatkowe operacje. Dzięki radarom, lidarom i szeregu innych czujników są w stanie zastąpić pracę człowieka w znacznie większym stopniu niż jakakolwiek maszyna zamocowana na stałe w jednym miejscu. Fakt że tego typu produktów było niemało pozwala wnioskować, że będzie to jeden z kluczowych trendów w automatyzacji w przyszłych latach.

Swoją ocenę rozwiązań prezentowanych na targach przedstawili także organizatorzy Automaticonu, rozdając sześć Złotych Medali. Ich laureatami zostały firmy:

  • B&R Automatyka Przemysłowa za rozproszony system sterowania APROL,
  • EFENTO za bezprzewodowy rejestrator temperatury,
  • ELMARK Automatyka za zasilacz impulsowy HDR-15 na szynę DIN,
  • FANUC Polska za robota współpracującego CR7iA/L,
  • HARTING Polska za platformę komputerową MICA - Modular Industry Computing Architecture,
  • TURCK za moduł monitoringu warunków w szafach obiektowych IMX12-CCM.

Przyszła edycja Automaticonu odbędzie się za mniej więcej rok. Formularz rejestracyjny jest wciąż dostępny, a biorąc pod uwagę przestrzeń w hali IV, z całą pewnością znajdzie się w niej miejsce dla wszystkich mniejszych firm, które chciałyby spróbować swoich szans i zaprezentować się szerszej publiczności na żywo.

Marcin Karbowniczek, EP
Zdjęcia: Zbigniew Piątek, APA

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów