"SMSCP jest innowacyjnym programem szkolenia zapewniającym kompleksowe podejście do edukacji w duchu koncepcji Industry 4.0. Nauczane w ramach programu prowadzone jest w sposób holistyczny, a jego elementy opierają się na wiedzy z zakresu fizyki, układów elektrycznych, mechaniki i automatyki w powiązaniu z aktualnymi trendami, ale mają przede wszystkim aspekt praktyczny - przekazują wiedzę potrzebną obecnie w zakładach przemysłowych.
Jednocześnie program bazuje na ogromnym doświadczeniu Siemensa w procesie kształcenia własnych pracowników, które od wielu lat z sukcesem stosowane jest w strukturach firmy. Osoba otrzymująca certyfikat będzie wiedziała jak w samodzielny i efektywny sposób rozwiązać wiele problemów występujących w zakładach przemysłowych, będzie miała również możliwość uzyskania kompetencji projektanta systemów mechatronicznych" - mówi Mirosław Kuligowski.
Największy nacisk w programie kładziony jest na zdobycie praktycznych kwalifikacji oraz aktualizację wiedzy o współczesnych systemach mechatronicznych, które niezbędne są w pracy inżyniera. Realizowany przez Politechniką Lubelską projekt edukacyjny oznacza ścisłą współpracę z Akademią Techniczną Siemensa w Berlinie.
Ukończenie programu kształcenia gwarantuje uzyskanie certyfikatu. Warunkiem koniecznym włączenia uczelni lubelskiej do programu kształcenia Siemens z zakresu SMSCP było odbycie przez wykładowców biorących udział w projekcie szkolenia w Berlinie obejmującego uzyskanie wymaganych kwalifikacji.
Certyfikowane jest także laboratorium, gdzie prowadzone są zajęcia i bazuje ono na realnym układzie mechatronicznym, z którym studenci pracują. Kurs może być zintegrowany z programem nauczania albo być oferowany w formie zajęć fakultatywnych dla studentów lub pracowników przemysłu chcących podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki programowi możliwe będzie także prowadzenie projektów badawczo rozwojowych, co przyczyni się z pewnością do obrony większej liczby dysertacji na uczelni.
"W programie 70-80% procent zajęć to zajęcia praktyczne. Wykorzystywane są różne systemy m. in. RFID, systemy wizyjne wraz z najnowszymi sterownikami Simatic S7-1500 współpracującymi z robotem przemysłowym. Całość nauczania podzielona została na 3 poziomy obejmujące 270 godzin kształcenia każdy.
Nauczanie powinno umożliwić studentowi kontakt z urządzeniami wykorzystywanymi na obiektach przemysłowych. Oczywiście digitalizacja zgodnie z koncepcją Industry 4.0 pozwala na korzystanie z różnego rodzaju narzędzi symulacyjnych, jednak odwzorowanie rzeczywistej linii produkcyjnej i zastosowanie wraz z tymi elementami obecnie używanego sprzętu w praktyce, np. sterowników ma kluczowe znaczenie w naszym programie i całym procesie kształcenia pozwalając w praktyczny i interesujący dla odbiorcy sposób przekazywać specjalistyczną wiedzę." – kontynuuje Mirosław Kuligowski.
Realizowany przez Politechnikę Lubelską projekt jest fragmentem większej całości - Akademii Siemensa. To właśnie Akademia Siemensa opracowała certyfikowany, praktyczny i międzynarodowy program kształcenia z dziedziny mechatroniki, który jest obecnie wprowadzany na uczelniach wielu krajów świata.
Program zajęć dołączany jest na ogół do toku nauczania studentów uczelni technicznych, ale może być prowadzony także przez inne jednostki dydaktyczne. Warto zaznaczyć, że także obiekt, na którym prowadzone jest nauczanie poddawany jest procesowi weryfikacji.
Wprowadzenie zajęć z mechatroniki na uczelnię wymaga również certyfikacji minimum 2 osób prowadzących zajęcia. Programem nauczania i studentami, którzy otrzymają certyfikat ukończenia kursu zainteresowane są lokalne przedsiębiorstwa.