Bluetooth 5 już jest

Bluetooth 5 już jest
Organizacja Bluetooth SIG poinformowała o oficjalnym wprowadzeniu nowego standardu Bluetooth 5. Ma on teoretycznie pozwalać na czterokrotne zwiększenie zasięgu i dwukrotne zwiększenie szybkości transmisji w stosunku do poprzedniej generacji.

Bluetooth 5 został zaprojektowany z myślą o aplikacjach Internetu Rzeczy. Większy zasięg ma umożliwić komunikowanie się ze sobą urządzeń w całym domu lub mieszkaniu, bez martwienia się siłę sygnału. Ponadto mechanizmy takie jak komunikacja bezpołączeniowa i rozgłaszanie danych mają ułatwić tworzenie i korzystanie z wszelkiego rodzaju "beaconów" - czyli sygnalizatorów rozgłaszających informacje np. o swojej pozycji.

Szacuje się, że do 2020 roku wyprodukowanych zostanie ponad 370 mln tego typu urządzeń. Szczególnie korzystna ma być implementacja Bluetooth 5 w urządzeniach o małym poborze mocy, które dzięki nowym funkcjom mają być w stanie nadawać ośmiokrotnie więcej informacji w przeliczeniu na zużytą energię.

Standard Bluetooth 5 jest rozszerzeniem które opracowywano już od dawna i wiodący producenci podzespołów zgodnych z Bluetooth 4.1 i 4.2, mają już układy zgodne z BT 5. Dlatego pierwsze gotowe urządzenia konsumenckie z Bluetooth 5 pojawią się na rynku już w pierwszym kwartale 2017 roku.

Z zapowiedzi wynika, że technologia zostanie wprowadzona w najnowszych wersjach flagowych smartfonów wielu firm. Organizacja zmieniła także nazewnictwo standardu, mając na celu uproszczenie przekazu marketingowego. Nowy standard to po prostu Bluetooth 5, a nie 5.0.

Więcej informacji: https://www.bluetooth.com/specifications/adopted-specifications

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów