Bluetooth 5 został zaprojektowany z myślą o aplikacjach Internetu Rzeczy. Większy zasięg ma umożliwić komunikowanie się ze sobą urządzeń w całym domu lub mieszkaniu, bez martwienia się siłę sygnału. Ponadto mechanizmy takie jak komunikacja bezpołączeniowa i rozgłaszanie danych mają ułatwić tworzenie i korzystanie z wszelkiego rodzaju "beaconów" - czyli sygnalizatorów rozgłaszających informacje np. o swojej pozycji.
Szacuje się, że do 2020 roku wyprodukowanych zostanie ponad 370 mln tego typu urządzeń. Szczególnie korzystna ma być implementacja Bluetooth 5 w urządzeniach o małym poborze mocy, które dzięki nowym funkcjom mają być w stanie nadawać ośmiokrotnie więcej informacji w przeliczeniu na zużytą energię.
Standard Bluetooth 5 jest rozszerzeniem które opracowywano już od dawna i wiodący producenci podzespołów zgodnych z Bluetooth 4.1 i 4.2, mają już układy zgodne z BT 5. Dlatego pierwsze gotowe urządzenia konsumenckie z Bluetooth 5 pojawią się na rynku już w pierwszym kwartale 2017 roku.
Z zapowiedzi wynika, że technologia zostanie wprowadzona w najnowszych wersjach flagowych smartfonów wielu firm. Organizacja zmieniła także nazewnictwo standardu, mając na celu uproszczenie przekazu marketingowego. Nowy standard to po prostu Bluetooth 5, a nie 5.0.
Więcej informacji: https://www.bluetooth.com/specifications/adopted-specifications