Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Panono i Jabil - od pomysłu na produkt dla fanów nowych technologii po seryjną produkcję

Panono i Jabil - od pomysłu na produkt dla fanów nowych technologii po seryjną produkcję
Start-up Panono pobił wiele rekordów w dziedzinie crowdfundingu i crowdinvestingu. Łącznie przez platformy Indiegogo.com oraz Companisto.com firma zebrała 3 miliony dolarów. Dla Jabila głównymi wyzwaniami związanymi z udziałem w projekcie Panono były ryzyko biznesowe i ewentualne specjalne wymagania produkcyjne.

Ostatecznie współpraca rozpoczęła się w 2014 roku, a seryjna produkcja w listopadzie 2015 roku. Nieprzerwanie aż do dziś odpowiada za nią zakład z Polski - Jabil Kwidzyn. Pierwszy pomysł na panoramiczną kamerę rejestrującą obraz 360° pojawił się w głowie Jonasa Pfeila, pomysłodawcy i współzałożyciela Panono, w 2007 roku podczas jego podróży na wyspy Tonga na południowym Pacyfiku.

Zapierające dech w piersiach krajobrazy aż prosiły się o uwiecznienie w formie serii panoramicznych zdjęć. Pomysł na urządzenie elektroniczne pozwalające na takie ujęcia powrócił i został rozwinięty w pracy naukowej Pfeila na Berlińskim Uniwersytecie Technicznym (TU Berlin).

Prototyp Panono został ukończony w 2010 roku. Najważniejszym wymogiem stawianym przez Panono potencjalnym partnerom była umiejętność skonstruowania tak skomplikowanego urządzenia oraz możliwość zwiększenia wolumenu produkcji w przypadku sukcesu rynkowego.

Zatrudniający ponad 3000 pracowników zakład Jabil Kwidzyn okazał się być idealnym partnerem zarówno z uwagi na niewielką odległość geograficzną, ale również brak różnic kulturowych, które mogą wystąpić w przypadku zlecania produkcji fabrykom z innych kontynentów.

W ramach współpracy ustalono jasny podział obowiązków. Panono odpowiada za projekt produktu, jego możliwości techniczne oraz marketing i sprzedaż, zaś Jabil za proces produkcji, w tym wprowadzanie usprawnień i dodatkowo wspiera Panono w poszukiwaniu dostawców części, a nawet w customizacji pakowania. Ze względu na nowatorski charakter produktu Jabil stanął w obliczu kilku technicznych wyzwań.

Jednym z nich była obudowa kamery składająca się z aż 160 elementów, które muszą idealnie do siebie przylegać a jednocześnie być wystarczająco odporne na uderzenia i uszkodzenia. W tym celu projektanci Jabila z Austrii we współpracy z Jabil Kwidzyn przeprowadzili testy wytrzymałościowe dwóch prototypów urządzenia. Panono uzyskało w ten sposób dane na temat prędkości opadania, kierunku przyspieszenia oraz zachowania się produktu w trakcie i po upadku.

Wszystkie te informacje pozwoliły na dopracowanie kamery i zwiększenie jej odporności przed uruchomieniem masowej produkcji. Montaż obudowy w formie 160-elementowej układanki również stanowił nie lada wyzwanie. Dziś - zaledwie kilka lat po zaprezentowaniu pomysłu szerokiej publiczności na platformie crowdfundingowej - Panono odnosi spore sukcesy na rynku.

Kamera jest wykorzystywana zarówno przez zwykłych konsumentów oraz komercyjnie, np. do produkcji materiałów virtual reality (VR) w branży turystycznej, przez działy marketingu, na eventach, w budownictwie i w branży deweloperskiej oraz przez media. Lufthansa na przykład używa Panono do celów promocyjnych, robiąc panoramiczne zdjęcia nowych destynacji w rozkładzie lotów lub nowych maszyn w swojej flocie.

Z kolei BMW używa Panono podczas targów motoryzacyjnych, prezentując wnętrza wystawianych tam modeli lub całe stoisko. Inni znajdują jeszcze inne zastosowania urządzenia z Kwidzyna. Drużyna futbolu amerykańskiego Minnesota Vikings używa Panono do prezentacji postępów prac na budowie nowego stadionu, a także jako narzędzie wspierające sprzedaż biletów, umożliwiając kibicom wybór sektorów czy miejsc.

Panono znalazło swoje zastosowanie również wśród organizacji pozarządowych i charytatywnych. World Wildlife Fund (WWF) dokumentuje urządzeniem swoje projekty związane z ochroną środowiska naturalnego. Panono przeszło długą drogę od pomysłu, przez fazę prototypu, aż do finalnego produktu.

"Mamy nadzieję, że Panono wyrośnie na znaczący start-up mogący pochwalić się dużym sukcesem rynkowym jako europejska firma współpracująca również z europejskim partnerem opowiadającym za produkcję swoich urządzeń" - komentuje Stuart Green z Jabila.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów