Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

AMD wprowadza karty graficzne dla systemów wbudowanych

AMD wprowadza karty graficzne dla systemów wbudowanych

Firma AMD, która niegdyś z dużym powodzeniem konkurowała z Intelem, stara się na różne sposoby odzyskać pozycję równorzędnego gracza na rynku. Dzięki wykupieniu kanadyjskiej firmy ATI przed kilku laty, ma przewagę w zakresie technologii do układów graficznych, co stara się wykorzystać również na rynku przemysłowym.

W efekcie, komputery oparte o procesory AMD są dosyć chętnie wybierane do zastosowań w automatach do gier. Teraz AMD postanowiło pójść o krok dalej i przygotować pełnowymiarowe, oddzielne karty graficzne, przeznaczone do zastosowań przemysłowych.

Nowe karty mają oznaczenia E9260 i E9550 i są zbudowane w oparciu o architekturę Polaris. Bazuje ona na rdzeniach Graphics Core Next 4. generacji, z wykorzystaniem technologii FinFET, co pozwala zmniejszyć pobór mocy gotowych jednostek - nawet 2,8-krotnie w stosunku do poprzednich kart. Nowe karty mają nie tylko o do 15% większą wydajność w grach niż układy poprzedniej generacji, osiągając do 5800 GFLOPSów w przypadku modelu E9550.

Zostały też wyposażone w sprzętowe mechanizmy kodowania i dekodowania materiałów multimedialnych 4K, zapisanych z użyciem kodeka h.265. Dzięki temu świetnie sprawdzą się zarówno w systemach gier (czy to w multimedialnych kasynach, czy w salonach gier), ale też do prezentacji reklam i materiałów wideo UHD. Zaprezentowane ostatnio modele kart są dostępne w trzech wersjach.

Model E9550 w formacie płytki MXM, a modem E9260 zarówno w wersji MXM, jak również PCIexpress (niskoprofilowa, połowicznej długości, zajmująca pojedyncze gniazdo). Wydajniejszy z modeli pobiera do 95 W mocy, ma aż 8 GB pamięci RAM, obsługiwanej poprzez 256-bitową magistralę i ma 6 wyjść DP++.

Model E9260 pobiera do 50 W, ma o połowę mniej pamięci RAM, obsługiwaną połowę węższą magistralą i albo 4 gniazda mDP, albo 5 gniazd DP++. Karty wspierają standardy HDMI 2.0a i DisplayPort 1.3. Nowe karty polecane są także do wszelkich nadchodzących rozwiązań wirtualnej rzeczywistości, w których liczy się nie tylko wysoka wydajność, ale też niezawodność klasy przemysłowej.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów