AMD wprowadza karty graficzne dla systemów wbudowanych

AMD wprowadza karty graficzne dla systemów wbudowanych

Firma AMD, która niegdyś z dużym powodzeniem konkurowała z Intelem, stara się na różne sposoby odzyskać pozycję równorzędnego gracza na rynku. Dzięki wykupieniu kanadyjskiej firmy ATI przed kilku laty, ma przewagę w zakresie technologii do układów graficznych, co stara się wykorzystać również na rynku przemysłowym.

W efekcie, komputery oparte o procesory AMD są dosyć chętnie wybierane do zastosowań w automatach do gier. Teraz AMD postanowiło pójść o krok dalej i przygotować pełnowymiarowe, oddzielne karty graficzne, przeznaczone do zastosowań przemysłowych.

Nowe karty mają oznaczenia E9260 i E9550 i są zbudowane w oparciu o architekturę Polaris. Bazuje ona na rdzeniach Graphics Core Next 4. generacji, z wykorzystaniem technologii FinFET, co pozwala zmniejszyć pobór mocy gotowych jednostek - nawet 2,8-krotnie w stosunku do poprzednich kart. Nowe karty mają nie tylko o do 15% większą wydajność w grach niż układy poprzedniej generacji, osiągając do 5800 GFLOPSów w przypadku modelu E9550.

Zostały też wyposażone w sprzętowe mechanizmy kodowania i dekodowania materiałów multimedialnych 4K, zapisanych z użyciem kodeka h.265. Dzięki temu świetnie sprawdzą się zarówno w systemach gier (czy to w multimedialnych kasynach, czy w salonach gier), ale też do prezentacji reklam i materiałów wideo UHD. Zaprezentowane ostatnio modele kart są dostępne w trzech wersjach.

Model E9550 w formacie płytki MXM, a modem E9260 zarówno w wersji MXM, jak również PCIexpress (niskoprofilowa, połowicznej długości, zajmująca pojedyncze gniazdo). Wydajniejszy z modeli pobiera do 95 W mocy, ma aż 8 GB pamięci RAM, obsługiwanej poprzez 256-bitową magistralę i ma 6 wyjść DP++.

Model E9260 pobiera do 50 W, ma o połowę mniej pamięci RAM, obsługiwaną połowę węższą magistralą i albo 4 gniazda mDP, albo 5 gniazd DP++. Karty wspierają standardy HDMI 2.0a i DisplayPort 1.3. Nowe karty polecane są także do wszelkich nadchodzących rozwiązań wirtualnej rzeczywistości, w których liczy się nie tylko wysoka wydajność, ale też niezawodność klasy przemysłowej.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów