UE chce walczyć z szybko psującym się sprzętem elektronicznym

UE chce walczyć z szybko psującym się sprzętem elektronicznym
UE chce zobowiązać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Cykl życia sprzętów RTV i AGD z roku na rok wydaje się być coraz krótszy, co potwierdzają badania.

Niemiecki urząd ds. środowiska opublikował w lutym br. raport, z którego wynika m.in., że liczba urządzeń domowych, które zepsuły się w ciągu pięciu lat od zakupu wzrosła w ostatnich latach niemal dwukrotnie - z 3,5% w 2004 r. do 8,3% w roku 2013.

Dane te dotyczą szerokiego zakresu produktów, pralek, lodówek, odkurzaczy, ale też elektrycznych szczoteczek do zębów, czy nawigacji samochodowej. Ponieważ naprawa sprzętu często jest nieopłacalna, a czasem nawet niemożliwa, bo np. brakuje części zamiennych, zwykle ląduje on na śmietniku.

Coraz głośniej też mówi się o tym, że producenci postarzają swoje produkty celowo, poprzez tzw. planowaną awaryjność produktów. W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła nowy pakiet propozycji dotyczący gospodarki w obiegu zamkniętym (tzw. circular economy).

Zgodnie z jej założeniami czas odejść od dotychczasowego linearnego podejścia do gospodarki: wziąć - użyć - wyrzucić, i pójść w kierunku podejścia cyrkularnego, zakładającego jak najdłuższe wykorzystanie produktów i ograniczenie ilości odpadów przez recycling, odzysk i ponowne ich użycie.

Skutecznym narzędziem ma być tu dyrektywa o Ecodesign, zwanym też Eko-projektowaniem, która m.in. zakłada odpowiedzialność producentów za żywotność produktów, ich naprawialność i możliwość ponownego użycia.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów