Wśród 10 największych wytwórców płytek krzemowych w 2015 r. są cztery firmy z USA, po dwie z Korei Południowej i Tajwanu oraz jedna z Europy i Japonii. Pod koniec ubiegłego roku największą zdolność wytwórczą płytek miał Samsung. Firma jest w stanie wytwarzać 1,5 mln płytek równorzędnych płytkom 200-milimetrowym miesięcznie, co stanowi 15,5% globalnych mocy produkcyjnych.
Lwia część zdolności produkcyjnej Samsunga przypada na wytwarzanie układów pamięci DRAM i Flash, w tym Flash 3D. Drugim największym wytwórcą płytek krzemowych był TSMC, producentów półprzewodników typu pure-play. Miesięczna zdolność wytwórcza tajwańskiej firmy to 1,9 mln płytek miesięcznie, co przekłada się na 11,6% produkcji światowej.
W ostatnich latach znacznie powiększył moce wytwórcze Micron, głównie w drodze przejęć linii produkcyjnych innych podmiotów, w tym Elpidy, Rexchipa, Inotery i IMFT. Jeszcze w 2012 r. firma była szóstym co do wielkości producentem płytek, obecnie zajmuje miejsce tuż za TSMC.
Za Micronem pod koniec 2015 r. uplasowała się Toshiba, z miesięczną zdolnością produkcyjną 1,3 mln płytek krzemowych. W pierwszej dziesiątce firm o największej zainstalowanej mocy wytwarzania półprzewodników znalazły się też Intel, TI i Microelectronics.