Jabil zorganizował "Manufacturing Day"

Jabil zorganizował "Manufacturing Day"
Duże firmy zajmujące się produkcją elektroniki na zlecenie (EMS) takie jak Flextronics, Kimball czy Jabil są obecne w Polsce od wielu lat, np. Jabil od 2002 roku a sam zakład od 1991 roku jako Philips, niemniej odnosząc ich działalność do krajowej branży z reguły przypominają one niedostępne twierdze biznesowe.

Realizują one produkcję dla klientów z zagranicy, korzystają z globalnych źródeł zaopatrzenia w ramach całej swojej międzynarodowej struktury i pomijając drobne wyjątki w największym stopniu ich kontakt z gospodarką odbywa się poprzez rynek pracy.

Niemniej bezproblemowa dostępność kadry technicznej powoli się kończy. Wraz z kolejnymi inwestycjami zagranicznymi, niżem demograficznym, emigracją, zasoby pracowników, po których można sięgać się kurczą, zmuszając duże zagraniczne firmy do większej otwartości: organizują dni otwarte, pozwalają zwiedzać zakłady i organizują praktyki dla studentów w trakcie, których starają się zachęcić najlepsze osoby do podjęcia pracy, długofalowo inwestując w kadrę.

Taką działalność w ramach "Manufacturing Day" zainicjowała firma Jabil, która 27 listopada zorganizowała dla studentów Politechniki Gdańskiej i Lubelskiej oraz uczniów lokalnych szkół, dziennikarzy i osób zainteresowanych program zwiedzania zakładu wzbogacony o prezentację organizacji pod kątem warunków pracy, możliwości awansu i rozwoju zawodowego.

Sukces firm elektronicznych w kolejnych latach i harmoniczny rozwój w przyszłości będzie zależał coraz bardziej od wypracowania sobie dobrych relacji z pracownikami. Stąd warto pamiętać, że poza wspomnianym już utrzymaniem konkurencyjnych płac liczyć się też będą aspekty związane z możliwością awansu, warunkami w firmie oraz atmosferą w pracy. Zmiany na rynku pracy to z pewnością kolejne wyzwanie i problem stojący przed branżą elektroniczną w kolejnych latach.

Pokazanie produkcji od wewnątrz jest jedną z metod przekonywania młodych ludzi, że warto kształcić się w kierunkach technicznych, gdyż bezsprzecznie zakład Jabila jest w skali Polski ogromny. Na jednej zmianie pracuje w nim około 800 osób, w sumie około 3300 pracowników, a ogromne hale produkcyjne ciasno wypakowane są sprzętem technologicznymi, robotami, który można było obejrzeć podczas rzeczywistej pracy.

MFD 2015 był też okazją dla pana Krzysztofa Mioduszewskiego, prezesa zarządu Jabil Circuit Poland, przedstawienie głównych produktów. Obecnie w fabryce produkowane są inteligentne mierniki gazu i prądu elektrycznego, urządzenia monitorujące zużycie energii, moduły fotowoltaiczne, kontrolery oświetlenia LED, terminale kart płatniczych, kamery systemów dozorujących oraz inne innowacyjne produkty.

Przełomowym wydarzeniem jest też to, że Jabil niedawno rozpoczął także produkcję na zlecenie od polskiej firmy. Tym rodzynkiem jest inteligentny zegarek dla pływaków, który też można traktować jako dumny symbol, że krajowa elektronika była w stanie dostarczyć zlecenie produkcyjne w tej skali.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów