Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

D32PRO - polski procesor 32-bitowy

D32PRO - polski procesor 32-bitowy
Firma Digital Core Design laboratoria z Bytomia, zaprezentowała pierwszy, polski, komercyjny procesor 32-bitowy - D32PRO. Pomimo prób podejmowanych jeszcze w czasach PRL czy też w ostatnich latach przy modyfikacjach architektury ARM, żadna firma lub instytucja w naszym kraju nie wykonała od podstaw procesora 32-bitowego.

Procesor D32PRO to autorska konstrukcja inżynierów DCD, którzy bazując na kilkunastu latach doświadczenia oraz rozwiązaniach wykorzystanych w najszybszym na świecie procesorze przemysłowym 8051, opracowali od podstaw układ, który można wykorzystać w praktycznie każdej dziedzinie elektroniki konsumenckiej: Internet of Things, Bluetooth Low Energy, Wearabales i innych.

Tomasz Krzyżak, współzałożyciel i Prezes Zarządu DCD poinformował nas, że autorska architektura nowego procesora, zgodna z RISC, pozwala na pełną skalowalność. W zależności od potrzeb danego projektu, układ może osiągać taką wydajność, jak odpowiadające mu układy ARM Cortex, od M0 do M3.

Zgodnie z zamierzeniami twórców, procesor D32PRO jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że każdy inżynier może użyć go w swoim projekcie, niezależnie od rodzaju budowanego urządzenia. Bytomski procesor może zajmować małą powierzchnię, zapewniając minimalne zużycie energii lub też oferować maksymalną wydajność i bogate peryferia, takie jak interfejsy USB, UART i Ethernet.

Procesor D32PRO jest typu deeply embedded oferowanym w modelu royalty free. Dzięki temu firmy korzystające z rozwiązania bytomskiej spółki nie muszą płacić opłat licencyjnych od każdej wyprodukowanej sztuki procesora. Nowoczesna architektura 32-bitowa i przyjazny model licencjonowania D32PRO jest bardziej efektywny cenowo, a przez to bardziej osiągalny, nawet przy nie-wielkich wolumenach produkcji.

Procesor D32PRO ma zintegrowany koprocesor zmiennoprzecinkowy FPC oraz bogaty zestaw modułów interfejsowych: USB, Ethernet, I2C, SPI, UART, CAN, LIN, RTC, HDLC, Smart Card etc. Dzięki temu D32PRO stanowi atrakcyjną alternatywę dla dobrze znanych układów z rodziny ARM Cortex-M0, M0+, M1, M3 oraz innych procesorów 32-bitowych oferowanych na rynku IP Core.

Nie sposób też nie wspomnieć o debuggerze i bootloaderze, które wydatnie zwiększają komfort pracy z procesorem. Podobnie jak IP Core DCD z rodziny 8051, w których zastosowano podobne rozwiązanie, również nowy D32PRO ma wbudowany debugger sprzętowy DoCDTM (DCD’s on Chip Debugger), który gwarantuje pełną kontrolę procesora z poziomu środowiska Eclipse (kompletny system do debuggowania składa się z: Eclipse, GCC, kabla przejściówki USB/ D32PRO).

Firma Digital Core Design została założona w 1999 r. przez trzech absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Siedziba firmy mieści się od samego początku w Bytomiu, gdzie projektowane są tzw. IP Core (Intellectual Property Core) oraz rozwiązania typu SoC (System-on-Chip). DCD zaprojektowała do tej pory ponad 70 różnych rozwiązań, które znalazły zastosowanie w ponad 300 mln. urządzeń elektronicznych na całym świecie. Wśród klientów firmy są doskonale znane korporacje, np.: Sony, Siemens, Intel, Toyota, jak też jednostki uniwersyteckie oraz wyspecjalizowane startupy technologiczne. Co 2-3 lata firma opracowuje innowacyjne procesory, spośród których największą popularnością cieszą się m.in. DT8051 - najmniejszy na świecie procesor z rodziny 8051, DRPIC166X - uznany za Produkt Roku 2013 przez EDN czy wreszcie DQ80251 - najszybszy na świecie procesor z rodziny 8051. Ten ostatni jest 75 razy szybszy od standardu stworzonego przez firmę Intel. Najnowszym rozwiązaniem bytomskiej spółki jest procesor 32-bitowy - D32PRO. Oficjalna premiera odbyła się na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie, a sam procesor był jedną z głównych atrakcji podczas Tygodnia Polskiego ICT na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów