D32PRO - polski procesor 32-bitowy

D32PRO - polski procesor 32-bitowy
Firma Digital Core Design laboratoria z Bytomia, zaprezentowała pierwszy, polski, komercyjny procesor 32-bitowy - D32PRO. Pomimo prób podejmowanych jeszcze w czasach PRL czy też w ostatnich latach przy modyfikacjach architektury ARM, żadna firma lub instytucja w naszym kraju nie wykonała od podstaw procesora 32-bitowego.

Procesor D32PRO to autorska konstrukcja inżynierów DCD, którzy bazując na kilkunastu latach doświadczenia oraz rozwiązaniach wykorzystanych w najszybszym na świecie procesorze przemysłowym 8051, opracowali od podstaw układ, który można wykorzystać w praktycznie każdej dziedzinie elektroniki konsumenckiej: Internet of Things, Bluetooth Low Energy, Wearabales i innych.

Tomasz Krzyżak, współzałożyciel i Prezes Zarządu DCD poinformował nas, że autorska architektura nowego procesora, zgodna z RISC, pozwala na pełną skalowalność. W zależności od potrzeb danego projektu, układ może osiągać taką wydajność, jak odpowiadające mu układy ARM Cortex, od M0 do M3.

Zgodnie z zamierzeniami twórców, procesor D32PRO jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że każdy inżynier może użyć go w swoim projekcie, niezależnie od rodzaju budowanego urządzenia. Bytomski procesor może zajmować małą powierzchnię, zapewniając minimalne zużycie energii lub też oferować maksymalną wydajność i bogate peryferia, takie jak interfejsy USB, UART i Ethernet.

Procesor D32PRO jest typu deeply embedded oferowanym w modelu royalty free. Dzięki temu firmy korzystające z rozwiązania bytomskiej spółki nie muszą płacić opłat licencyjnych od każdej wyprodukowanej sztuki procesora. Nowoczesna architektura 32-bitowa i przyjazny model licencjonowania D32PRO jest bardziej efektywny cenowo, a przez to bardziej osiągalny, nawet przy nie-wielkich wolumenach produkcji.

Procesor D32PRO ma zintegrowany koprocesor zmiennoprzecinkowy FPC oraz bogaty zestaw modułów interfejsowych: USB, Ethernet, I2C, SPI, UART, CAN, LIN, RTC, HDLC, Smart Card etc. Dzięki temu D32PRO stanowi atrakcyjną alternatywę dla dobrze znanych układów z rodziny ARM Cortex-M0, M0+, M1, M3 oraz innych procesorów 32-bitowych oferowanych na rynku IP Core.

Nie sposób też nie wspomnieć o debuggerze i bootloaderze, które wydatnie zwiększają komfort pracy z procesorem. Podobnie jak IP Core DCD z rodziny 8051, w których zastosowano podobne rozwiązanie, również nowy D32PRO ma wbudowany debugger sprzętowy DoCDTM (DCD’s on Chip Debugger), który gwarantuje pełną kontrolę procesora z poziomu środowiska Eclipse (kompletny system do debuggowania składa się z: Eclipse, GCC, kabla przejściówki USB/ D32PRO).

Firma Digital Core Design została założona w 1999 r. przez trzech absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Siedziba firmy mieści się od samego początku w Bytomiu, gdzie projektowane są tzw. IP Core (Intellectual Property Core) oraz rozwiązania typu SoC (System-on-Chip). DCD zaprojektowała do tej pory ponad 70 różnych rozwiązań, które znalazły zastosowanie w ponad 300 mln. urządzeń elektronicznych na całym świecie. Wśród klientów firmy są doskonale znane korporacje, np.: Sony, Siemens, Intel, Toyota, jak też jednostki uniwersyteckie oraz wyspecjalizowane startupy technologiczne. Co 2-3 lata firma opracowuje innowacyjne procesory, spośród których największą popularnością cieszą się m.in. DT8051 - najmniejszy na świecie procesor z rodziny 8051, DRPIC166X - uznany za Produkt Roku 2013 przez EDN czy wreszcie DQ80251 - najszybszy na świecie procesor z rodziny 8051. Ten ostatni jest 75 razy szybszy od standardu stworzonego przez firmę Intel. Najnowszym rozwiązaniem bytomskiej spółki jest procesor 32-bitowy - D32PRO. Oficjalna premiera odbyła się na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie, a sam procesor był jedną z głównych atrakcji podczas Tygodnia Polskiego ICT na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów