Przejęcia Broadcoma przez Avago, Altery przez Intela i inne sygnałem kryzysu?

Przejęcia Broadcoma przez Avago, Altery przez Intela i inne sygnałem kryzysu?
W maju w USA rozpoczęto fuzje firm technologicznych o łącznej wartości 243 mld dol. To najwyższy wynik w historii i być może ostrzeżenie przed kolejnym załamaniem na rynku finansowym.

Za 37 mld dol. Avago Technologies przejął firmę Broadcom, wytwórcę układów do sieci szerokopasmowych i bezprzewodowych, m.in. części do iPhone'ów. Była to największa fuzja spółek technologicznych od kilkunastu lat. W jej wyniku powstał potężny globalny producent półprzewodników - trzeci pod względem wielkości po Intelu i Qualcommie.

Wcześniej Avago przejął m.in. LSI. Wielką fuzją na rynku telekomunikacyjnym było natomiast połączenie operatorów telewizji kablowej i Internetu - Charter Communications za mniej więcej 90 mld dol. przejął spółkę Time Warner Cable i mniejszego operatora kablowego Bright House.

Na początku czerwca z kolei Intel dokonał największego przejęcia w swojej historii. Za 16,7 mld dol. firma kupiła Alterę - dostawcę układów programowalnych. Transakcja ta ma doprowadzić do powstania nowej klasy produktów, o poprawionej wydajności, tańszych i bardziej wszechstronnych w wykorzystaniu.

Analitycy łączą boom na rynku fuzji z najniższymi w historii stopami procentowymi w USA (0-0,25%). To powoduje, że koncerny mogą sprzedawać obligacje na niski procent, a właśnie one są jednym z najważniejszych źródeł finansowania przejęć oprócz akcji i własnych rezerw finansowych. ,

Średnia rentowność obligacji emitowanych przez amerykańskie korporacje wynosi teraz około 3% i jest o połowę niższa niż w 2007 r. Tymczasem amerykański bank centralny Fed za kilka miesięcy prawdopodobnie podniesie stopy procentowe, bo gospodarka jest rozkręcona. Wzrosną więc koszty obsługi długów korporacji, co może część z nich wpędzić w poważne tarapaty.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów