Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Przejęcia Broadcoma przez Avago, Altery przez Intela i inne sygnałem kryzysu?

Przejęcia Broadcoma przez Avago, Altery przez Intela i inne sygnałem kryzysu?
W maju w USA rozpoczęto fuzje firm technologicznych o łącznej wartości 243 mld dol. To najwyższy wynik w historii i być może ostrzeżenie przed kolejnym załamaniem na rynku finansowym.

Za 37 mld dol. Avago Technologies przejął firmę Broadcom, wytwórcę układów do sieci szerokopasmowych i bezprzewodowych, m.in. części do iPhone'ów. Była to największa fuzja spółek technologicznych od kilkunastu lat. W jej wyniku powstał potężny globalny producent półprzewodników - trzeci pod względem wielkości po Intelu i Qualcommie.

Wcześniej Avago przejął m.in. LSI. Wielką fuzją na rynku telekomunikacyjnym było natomiast połączenie operatorów telewizji kablowej i Internetu - Charter Communications za mniej więcej 90 mld dol. przejął spółkę Time Warner Cable i mniejszego operatora kablowego Bright House.

Na początku czerwca z kolei Intel dokonał największego przejęcia w swojej historii. Za 16,7 mld dol. firma kupiła Alterę - dostawcę układów programowalnych. Transakcja ta ma doprowadzić do powstania nowej klasy produktów, o poprawionej wydajności, tańszych i bardziej wszechstronnych w wykorzystaniu.

Analitycy łączą boom na rynku fuzji z najniższymi w historii stopami procentowymi w USA (0-0,25%). To powoduje, że koncerny mogą sprzedawać obligacje na niski procent, a właśnie one są jednym z najważniejszych źródeł finansowania przejęć oprócz akcji i własnych rezerw finansowych. ,

Średnia rentowność obligacji emitowanych przez amerykańskie korporacje wynosi teraz około 3% i jest o połowę niższa niż w 2007 r. Tymczasem amerykański bank centralny Fed za kilka miesięcy prawdopodobnie podniesie stopy procentowe, bo gospodarka jest rozkręcona. Wzrosną więc koszty obsługi długów korporacji, co może część z nich wpędzić w poważne tarapaty.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje styczeń 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów