W projekt badawczo-rozwojowy, który ma na celu wzmocnienie suwerenności technologicznej Niemiec i Europy w dziedzinie technologii kwantowych, zainwestowane zostanie łącznie 35 mln euro. Mobilny komputer kwantowy będzie oparty na technologii pułapek jonowych.
- Jesteśmy przekonani, że zbudujemy system komputera kwantowego, który spełni najbardziej wymagające warunki do pracy poza laboratorium. Będzie na tyle mobilny, że będzie można go używać praktycznie wszędzie. Dla nas budowa mobilnego komputera kwantowego wykracza poza zwykły projekt badawczy. Chodzi o połączenie naszej wiedzy technologicznej, w tym technologii platformy Infineon QPU, z dostępną na rynku technologią produkcyjną, aby obliczenia kwantowe były praktyczne - powiedział Clemens Rössler, szef działu rozwoju pułapek jonowych w firmie Infineon.
Będąc niezwykle nowoczesnym i mobilnym komputerem kwantowym z kubitami jonowymi, urządzenie będzie dysponować wszystkimi ważnymi funkcjami, które niezbędne są do wykonywania złożonych operacji, takich jak te wymagane do uczenia maszynowego lub optymalizacji logistyki. Komputer kwantowy będzie kompaktowy, odporny na zakłócenia środowiskowe i energooszczędny. Dzięki zastosowaniu chipów wytwarzanych na linii produkcyjnej o bardzo dużej wydajności, mapa drogowa stosowanej technologii może być skalowana do ponad 1000 kubitów.
Pozwala to na spełnienie wymogów agencji ds. cyberprzestrzeni, która chce by powstał powtarzalny i programowalny komputer kwantowy przeznaczony do wykorzystywania przez organizacje zajmujące się bezpieczeństwem w rzeczywistej pracy na miejscu, a nie w wysoce wyspecjalizowanych laboratoriach. Wymagana do tego technologia musi być całkowicie zminiaturyzowana i niezależna od warunków laboratoryjnych, takich jak specjalne przyłącza zasilania, stabilne warunki środowiskowe, połączenie danych i inne zmienne. Dwaj partnerzy technologiczni - Infineon i Oxford Ionics - dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, by wdrożyć to rozwiązanie w praktyce.
źródło: Infineon