Półprzewodniki mocy oparte na GaN szybko upowszechniają się w zastosowaniach przemysłowych, motoryzacyjnych, konsumenckich, obliczeniowych i komunikacyjnych, w tym w zasilaczach do systemów sztucznej inteligencji, falownikach solarnych, ładowarkach oraz w systemach sterowania silnikami. Najnowocześniejsze procesy produkcyjne GaN prowadzą do poprawy wydajności urządzeń, zmniejszenia rozmiarów i masy, co skutkuje korzyściami dla klientów końcowych w postaci m.in. niższych kosztów całkowitych. Ponadto produkcja wykorzystująca podłoża 300 mm zapewnia doskonałą stabilność dostaw dla klientów dzięki skalowalności.
Zaletą technologii GaN 300 mm jest to, że może ona wykorzystywać istniejące urządzenia do produkcji 300-milimetrowych płytek krzemu, ponieważ azotek galu i krzem mają podobne procesy produkcyjne. Firmie Infineon udało się wykonać płytki GaN o średnicy 300 mm na linii pilotażowej powstałej w ramach istniejącej produkcji płytek krzemowych o średnicy 300 mm w fabryce w Villach (Austria). Wykorzystano ugruntowane kompetencje w zakresie produkcji podłoży krzemowych 300 mm i GaN 200 mm. Wytwarzanie podłoży GaN o średnicy 300 mm pozwoli firmie kształtować rosnący rynek GaN, który do końca dekady osiągnąć ma wartość kilku miliardów dolarów.
Odniesiony sukces technologiczny podkreśla pozycję Infineona jako globalnego lidera w dziedzinie półprzewodników dla systemów zasilania i IoT. Pierwsze płytki GaN o średnicy 300 mm Infineon zaprezentuje publiczności na monachijskich targach electronica 2024 w listopadzie.
źródło: Infineon