Natron Energy zbuduje fabrykę akumulatorów sodowo-jonowych - koszt 1,4 mld dolarów

Natron Energy zbuduje fabrykę akumulatorów sodowo-jonowych - koszt 1,4 mld dolarów

Natron Energy wytwarza akumulatory sodowo-jonowe w oparciu o unikalną i opatentowaną chemię elektrody opartą na błękicie pruskim. Przeznaczone są one do wielu przemysłowych zastosowań energetycznych - od krytycznych systemów zasilania awaryjnego dla centrów danych AI, po szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych. Firma ogłosiła plany budowy pierwszej gigafabryki akumulatorów sodowo-jonowych w Stanach Zjednoczonych. Zakład będzie zlokalizowany w hrabstwie Edgecombe w Karolinie Północnej i oczekuje się, że przy pełnej wydajności będzie dostarczał 24 GW akumulatorów rocznie.

Akumulatory sodowo-jonowe oferują wyższą gęstość mocy, więcej cykli pracy oraz unikalne cechy bezpieczeństwa w porównaniu z innymi technologiami akumulatorowymi. Natron zapewnia w USA krajowy łańcuch dostaw.

Obiekt o powierzchni prawie 1,2 mln stóp kwadratowych, zlokalizowany na 437-hektarowym terenie Kingsboro, powstanie kosztem prawie 1,4 mld dolarów. Częściowe finansowanie zapewni dotacja inwestycyjna na rozwój miejsc pracy (JDIG - Job Development Investment Grant) zatwierdzona przez stanowy Komitet Inwestycji Gospodarczych.

Po uzyskaniu pełnej zdolności operacyjnej zakład w hrabstwie Edgecombe umożliwi 40-krotne zwiększenie obecnych możliwości produkcyjnych Natrona, przyspieszając komercjalizację technologii firmy i jednocześnie wspierając ponad 1000 lokalnych miejsc pracy związanych z czystą energią. Akumulatory Natrona są jedynymi na rynku akumulatorami sodowo-jonowymi wymienionymi na liście UL (certyfikacja w zakresie bezpieczeństwa produktów na rynku USA - Underwriters Laboratories) i będą dostarczane do szerokiego zakresu końcowych klientów w przemysłowej przestrzeni energetycznej, w tym między innymi do centrów danych, na rynek mobilności, na potrzeby szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, dla mikrosieci i do telekomunikacji.

Opatentowane przez firmę Natron elektrody przechowują i przenoszą jony sodu szybciej i przy niższej rezystancji wewnętrznej niż jakakolwiek inna komercyjna bateria na rynku. Skład chemiczny akumulatorów firmy pozwala na 10 razy szybsze cykle ładowania i rozładowania niż tradycyjne akumulatory litowo-jonowe, z żywotnością przekraczającą 50 tys. cykli. Łańcuch dostaw Natrona nie wymaga litu, kobaltu, niklu ani innych trudnych do pozyskania minerałów. Ogniwa, moduły i akumulatory Natrona wykonane z materiałów, takich jak aluminium, żelazo, mangan i elektrolit sodowy, stanowią przyjazną dla środowiska i użytkowników alternatywę wobec akumulatorów kwasowo-ołowiowych i litowo-jonowych.

źródło: Yole Group

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje wrzesień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna październik 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów