Sezonowość i słabszy niż oczekiwano popyt konsumencki wpłynęły na sprzedaż elektroniki w pierwszej połowie 2024 r., co spowodowało spadek o 0,8% rok do roku. Począwszy od trzeciego kwartału 2024 r. prognozuje się, że sprzedaż elektroniki ulegnie odbiciu, wzrastając o 4% rok do roku i o 9% w porównaniu z drugim kwartałem.
Sprzedaż IC wykazała w drugim kwartale 2024 r. solidny wzrost rok do roku - o 27% - i oczekuje się, że wzrośnie o 29% w kwartale trzecim, przekraczając rekordowe poziomy odnotowane w 2021 r. Ma być to wynikiem popytu napędzanego przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu sprzedaż IC nadal rośnie. Zwiększenie popytu doprowadziło również do spadku w pierwszej połowie 2024 r. poziomu zapasów IC o 2,6% rok do roku.
Zainstalowane zdolności produkcyjne w przypadku podłoży osiągnęły w drugim kwartale 2024 r. 40,5 mln sztuk na kwartał (w przeliczeniu na płytki o średnicy 300 mm) i przewiduje się, że wzrosną o 1,6% w trzecim kwartale. Moce produkcyjne Foundry and Logic wykazały silniejszy wzrost w drugim kwartale - na poziomie 2,0% - i oczekuje się, że wzrosną o 1,9% w kwartale trzecim, napędzane przez rozbudowę zdolności wytwórczych w zakresie procesów zaawansowanych.
Pojemność pamięci wzrosła o 0,7% w drugim kwartale i prognozuje się, że w trzecim wzrośnie o 1,1%, co jest spowodowane wysokim popytem na HBM i poprawiającymi się warunkami cenowymi. Wszystkie obserwowane regiony odnotowały wzrost zainstalowanej pojemności w drugim kwartale, przy czym Chiny pozostały najszybciej rozwijającym się regionem, mimo przeciętnych wskaźników wykorzystania fabryk.
W pierwszej połowie 2024 r. wydatki inwestycyjne na półprzewodniki miały charakter konserwatywny, co dało spadek o 9,8% rok do roku. Oczekuje się, że trend ten ulegnie w trzecim kwartale poprawie w odpowiedzi na rosnący popyt na układy AI i szybką adopcję HBM, przy czym nakłady na pamięci wzrosną o ok. 16% kwartał do kwartału, a nakłady niezwiązane z pamięciami - o 6%.
źródło: DigiTimes