Obrazowanie SWIR jest od dawna wykorzystywane w zastosowaniach obronnych i przemysłowych, generując dla dostawców 97 mln dolarów przychodów w 2022 r. Jednak jego przyjęcie zostało ograniczone przez wysoki koszt technologii InGaAs, niezbędnej do przechwytywania tych długości fal, w porównaniu ze standardem CMOS. W ostatnich latach SWIR przyciągnął zainteresowanie wraz z pojawieniem się tańszych technologii, jak kropki kwantowe i german na krzemie (germanium-on-silicon), które są kompatybilne z fabrykami czujników CMOS, a w perspektywie długoterminowej mają służyć rynkom masowym.
Branża czujników obrazu CMOS w 2023 r. była warta 21,8 mld dolarów i oczekuje się, że do 2029 r. osiągnie wartość 28,6 mld. Z udziałem w rynku wynoszącym 6%, onsemi jest na świecie czwartym co do wielkości dostawcą tych sensorów. Firma jest liderem w szybko rozwijającym się segmencie motoryzacyjnym o wartości 2,3 mld dolarów i ma znaczącą obecność w segmentach przemysłowym, obronnym i lotniczym oraz medycznym.
Wykorzystując przewagę kosztową kropek kwantowych, produkty SWIR mają pomóc onsemi w krótkim czasie dogonić firmę Sony w segmencie przemysłowym, która dostarcza tam produkty InGaAs. Istniejące kanały sprzedaży onsemi mają ułatwić przyjęcie technologii kropek kwantowych przez producentów modułów optycznych i kamer.
Ponadto onsemi jest gotowe nawiązać długoterminowe relacje z klientami z branży obronnej, gotowej na wzrost ze względu na globalną niestabilność geopolityczną. Dzięki przejęciu SWIR Vision Systems oraz fabryki East Fishkill firmy GlobalFoundries, onsemi zabezpieczyło swój łańcuch dostaw, jest właścicielem strategicznej technologii SWIR i ma dużą fabrykę w USA.
źródło: Yole Group