First Solar ma największe na zachodniej półkuli centrum energetyki słonecznej

First Solar ma największe na zachodniej półkuli centrum energetyki słonecznej

Firma First Solar uruchomiła nowe centrum badawczo-rozwojowe w Lake Township w stanie Ohio, uważane za największy tego typu obiekt na półkuli zachodniej. Obiekt jest częścią inwestycji o wartości około pół miliarda dolarów w amerykańską infrastrukturę badawczo-rozwojową w zakresie cienkich warstw. Oczekuje się, że inwestycja wzmocni strategiczne przywództwo Ameryki w dziedzinie cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych.

Jim Nolan Center for Solar Innovation jest poświęcone zmarłemu Jamesowi "Jimowi" F. Nolanowi, byłemu członkowi zarządu First Solar i architektowi platformy półprzewodników z tellurku kadmu (CdTe).

Centrum zajmuje powierzchnię 1,3 mln stóp kwadratowych i dysponuje zaawansowaną technologicznie pilotażową linią produkcyjną umożliwiającą produkcję pełnowymiarowych prototypów cienkowarstwowych i tandemowych modułów PV. Przed uruchomieniem Jim Nolan Center, First Solar wykorzystywało linię produkcyjną w swoim zakładzie w Perrysburgu do działań w zakresie rozwoju produktów na późnym etapie. Ograniczało to elastyczność prac rozwojowych - oczekuje się, że nowy zakład przyspieszy cykle innowacji.

- Cienkie warstwy to kolejne technologiczne pole bitwy dla przemysłu solarnego, ponieważ są kluczowe dla komercjalizacji urządzeń tandemowych, które mają być nowym przełomem w fotowoltaice - powiedział Mark Widmar, CEO First Solar.

Firma First Solar została założona w 1999 roku. Jest wyjątkowa wśród największych producentów paneli słonecznych na świecie, ponieważ jest jedyną firmą z siedzibą w USA rozwijającą produkcję cienkowarstwowych paneli słonecznych. Prowadzi laboratoria w Santa Clara w Kalifornii i Perrysburgu w stanie Ohio oraz w Uppsali w Szwecji. W kampusie w Perrysburgu First Solar spodziewa się uruchomienia w drugiej połowie 2024 r. linii rozwojowej w zakresie perowskitów. California Technology Center (CTC) w Santa Clara niedawno osiągnęło wydajność ogniwa CdTe na poziomie 23,1%, co stanowi nowy rekord świata potwierdzony przez National Renewable Energy Laboratory (NREL).

Rok 2023 firma zakończyła z 16,6 gigawatami (GW) rocznej globalnej mocy produkcyjnej i oczekuje się, że do roku 2026 osiągnie ponad 25 GW mocy. W drugiej połowie 2024 roku First Solar uruchomi nowe zakłady produkcyjne w Alabamie, a w drugiej połowie roku 2025 - w Luizjanie.

źródło: First Solar

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje październik 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów