Do 2030 roku liczba inteligentnych liczników ma osiągnąć 1,74 mld

Do 2030 roku liczba inteligentnych liczników ma osiągnąć 1,74 mld

Wdrażanie inteligentnych liczników na całym świecie bardzo szybko postępuje - globalnie zainstalowano już ponad 1,15 mld tych urządzeń. Według badań DigiTimes Research, do 2030 roku liczba ta ma osiągnąć 1,74 mld. Inteligentne liczniki odgrywają kluczową rolę w precyzyjnym pomiarze zużycia energii elektrycznej i ułatwiają natychmiastową dwukierunkową komunikację, umożliwiając dostawcom energii bardziej wydajne dostosowywanie wytwarzania energii i zarządzanie jej przepływem. Ta możliwość jest szczególnie istotna przy przechodzeniu na odnawialne źródła energii.

Regiony takie, jak Ameryka Północna, Chiny, Europa Zachodnia i Japonia mocno już zainwestowały w technologię inteligentnych liczników, a starsze modele będą z czasem wymagać wymiany. Tymczasem rynki wschodzące - Indie, Europa Wschodnia, Azja Południowo-Wschodnia i Ameryka Łacińska - zaczynają tę technologię przyjmować. Indie przewodzą w tej dziedzinie dzięki wsparciu rządu i dużej populacji.

DigiTimes Research prognozuje, że globalna sprzedaż inteligentnych liczników wzrośnie ze 119 mln sztuk w 2023 r. do 166 mln w roku 2030, głównie za sprawą wymiany i instalacji nowych urządzeń.

Inteligentne liczniki oparte na LPWA

Wraz z przyjęciem sieci o niskim poborze mocy (LPWA - low-power wide-area networks), takich jak NB-IoT i LTE-M, w obszarze inteligentnych liczników pojawia się nowy trend. Technologie te są szczególnie dobrze dostosowane do krajów o dużych obszarach wiejskich, jak np. Indie, i oczekuje się, że zyskają popularność m.in. Nowej Zelandii, Australii czy Europie Północnej.

Indie wdrażają 250 mln inteligentnych liczników w ramach swojego narodowego programu rozwoju sieci inteligentnych. Firmy Tata Power i Adani Energy wykorzystują inteligentne liczniki NB-IoT ze względu na ich przydatność dla rozległych obszarów i dużej populacji wiejskiej w Indiach.

Inteligentne liczniki jako centra danych

Inteligentne liczniki nie służą tylko do poprawy wydajności sieci. W Ameryce Północnej, Europie Zachodniej i Japonii firmy opracowują szeroki zakres usług opartych na zbieranych przez te liczniki danych. Usługi te obejmują pomoc dostawcom w przewidywaniu zapotrzebowania i planowaniu zużycia energii elektrycznej, a także oferowanie właścicielom domów aplikacji do monitorowania budynków.

Wykorzystując moc dużych zbiorów danych, usługi te tworzą nowe strumienie przychodów i zachęcają użytkowników do uaktualnienia urządzeń do wersji bardziej zaawansowanych i inteligentnych. Ten trend podkreśla ewolucję liczników od prostych urządzeń pomiarowych do wyrafinowanych centrów danych, przyczyniając się do bardziej wydajnych i zorientowanych na użytkownika systemów zarządzania energią.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje październik 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów