Renesas finalizuje przejęcie Transphorm

Renesas finalizuje przejęcie Transphorm

Dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych Renesas Electronics ​​z dniem 20 czerwca 2024 r. sfinalizował przejęcie firmy Transphorm, światowego specjalisty w dziedzinie półprzewodników mocy z azotku galu (GaN). Renesas natychmiast rozpoczyna oferowanie produktów zasilających opartych na GaN i powiązanych projektów referencyjnych, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty półprzewodnikowe o szerokiej przerwie energetycznej (WBG - wide bandgap).

Materiały WBG, takie jak GaN i węglik krzemu (SiC), są uważane za kluczowe technologie dla półprzewodników mocy nowej generacji ze względu na ich doskonałą wydajność energetyczną, wyższe częstotliwości przełączania i niewielkie rozmiary, w porównaniu z konwencjonalnymi urządzeniami na bazie krzemu. Oczekuje się, że w ciągu następnej dekady produkty oparte na GaN i SiC będą szybko rozpowszechniane w wyniku popytu ze strony pojazdów elektrycznych (EV), falowników, serwerów centrów danych, sztucznej inteligencji (AI), energetyki odnawialnej, konwersji energii w przemyśle czy zastosowań konsumenckich.

Inwestycje w branżę energetyczną stanowią ważną część strategii firmy Renesas, mającej na celu osiągnięcie zrównoważonego, długoterminowego wzrostu. Inne niedawne posunięcia, które Renesas wykonał w celu wzmocnienia tego segmentu rynku, obejmują m.in. otwarcie fabryki Kofu - fabryki płytek 300 mm do produktów energetycznych, uruchomienie nowej linii produkcyjnej SiC w fabryce Takasaki oraz zawarcie porozumienia z firmą Wolfspeed w celu zapewnienia stałych dostaw płytek SiC przez następne 10 lat. Należąca obecnie do portfolio technologia GaN pozwala Renesasowi oferować bardziej kompleksowe rozwiązania w zakresie zasilania dla różnorodnych zastosowań.

Firma Transphorm została założona w 2007 roku w Goleta, w Kalifornii. Wywodzi się z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara i jest obecnie innowatorem w dziedzinie półprzewodników GaN, projektując, wytwarzając i sprzedając wysokowydajne i niezawodne produkty zasilające GaN do szerokiego spektrum zastosowań związanych z konwersją mocy przy wysokim napięciu.

źródło: Electronic Specifier

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje czerwiec 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów