Onsemi zainwestuje do 2 mld dolarów w czeską fabrykę półprzewodników

Onsemi zainwestuje do 2 mld dolarów w czeską fabrykę półprzewodników

Amerykański producent chipów Onsemi zainwestuje do 2 mld dolarów w zwiększenie produkcji półprzewodników w Czechach. Firma ogłosiła plany utworzenia najnowocześniejszego zakładu produkującego komponenty z węglika krzemu (SiC). W zakładzie produkowane będą inteligentne półprzewodniki mocy, które są niezbędne do poprawy efektywności energetycznej m.in. w pojazdach elektrycznych oraz centrach danych wykorzystujących energię odnawialną i sztuczną inteligencję. Inwestycja wzmocni łańcuch dostaw zaawansowanych półprzewodników mocy dla klientów w Europie i na świecie.

Plan onsemi dotyczący rozszerzenia produkcji SiC poprzez wieloletnie inwestycje w tereny zdegradowane (inwestycje brownfield) stanowi część ujawnionego wcześniej długoterminowego celu firmy w zakresie nakładów inwestycyjnych. Przedsięwzięcie opierać ma się na bieżącej działalności onsemi w Czechach, która obejmuje hodowlę kryształów krzemu, produkcję płytek krzemowych i z węglika krzemu (polerowanych i EPI). Obecnie czeski zakład może wyprodukować ponad 3 miliony płytek rocznie, dając ponad miliard elementów mocy. Po zakończeniu inwestycji działalność onsemi wniosłaby do PKB Czech ponad 270 mln dolarów (6 mld CZK) rocznie.

Szef działu rozwiązań energetycznych onsemi, Simon Keeton, powiedział agencji Reuters, że produkcja w nowym zakładzie może rozpocząć się w 2027 r., ale nie ujawnił dalszych szczegółów na temat miejsc pracy, wielkości produkcji ani oczekiwanych przychodów. Realizacja planów mieści się w przyjętych nakładach inwestycyjnych firmy i jest następstwem ogłoszenia informacji o zwolnieniu około 1000 spośród 30 tys. pracowników.

Onsemi jest jedną z pierwszych firm, które w regionie Europy Środkowej inwestują w zaawansowaną produkcję półprzewodników. W ten sposób firma może przyczynić się do wzmocnienia strategicznej pozycji regionu w unijnym łańcuchu wartości półprzewodników i pokazać, że ​​wszystkie kraje UE mogą skorzystać z europejskiej ustawy o chipach. Projekt onsemi to jedna z największych inwestycji sektora prywatnego w historii Republiki Czeskiej.

Do czasu zatwierdzenia pomocy państwa onsemi rozszerzy swoją działalność we wschodnim mieście Rožnov pod Radhoštěm, aby objąć cały łańcuch produkcyjny półprzewodników z węglika krzemu, w tym moduły chipowe stosowane w sektorach motoryzacyjnym i odnawialnych źródeł energii. Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu podało, że pomoc państwa może wynieść do 27,5% całkowitej inwestycji. Zachęta powinna zostać zatwierdzona w pierwszym kwartale 2025 r.

Inwestycja jest następstwem podobnych posunięć w zakresie chipów z węglika krzemu realizowanych przez STMicroelectronics we Włoszech oraz przez Intela i TSMC w Niemczech. Fabryka STMicroelectronics w Katanii ma kosztować 5 mld euro (5,4 mld dolarów) i otrzyma bezpośrednią dotację rządową w wysokości około 2 mld euro. Niemcy wspomogą wartą 11 mld dolarów fabrykę TSMC w Dreźnie kwotą do 5 mld euro. Korzystając ze znacznych dotacji rządowych, Intel planuje w Niemczech wydać 30 mld euro na dwie fabryki chipów.

Firma konsultingowa McKinsey szacuje, że do 2030 r. światowa produkcja półprzewodników stanie się branżą wartą bilion dolarów, rosnąc z 600 mld dolarów w roku 2021.

źródło: onsemi, Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje czerwiec 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów