Grupa Elemental rozwija recykling baterii litowo-jonowych

Grupa Elemental rozwija recykling baterii litowo-jonowych

Firma Elemental Strategic Metals (ESM), należąca do polskiej Grupy Elemental, globalnego lidera biznesu "urban mining", ogłosiła w kwietniu br. utworzenie z amerykańską firmą Ascend Elements spółki joint-venture pod nazwą AE Elemental. Ta polsko-amerykańska spółka joint venture wybrała Saksonię-Anhalt na lokalizację nowego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych.

Ascend Elements jest jedną z najszybciej rozwijających się w USA firm na rynku materiałów do baterii litowo-jonowych. Teren przeznaczony pod budowę zakładu w Wernigerode w Saksonii-Anhalt firma nabyła w ubiegłym roku.

Celem inwestycji jest zbudowanie nowoczesnego zakładu specjalizującego się w recyklingu baterii litowo-jonowych, który stworzy 20 nowych, stałych miejsc pracy w Saksonii-Anhalt. Nowy zakład w Niemczech będzie w stanie przetwarzać do 58 tys. baterii z pojazdów elektrycznych rocznie. Rozpoczęcie prac budowlanych jest zaplanowane na 2025 rok. Elemental już skontaktował się z niektórymi lokalnymi firmami z propozycjami udziału w projekcie.

- Inwestycja w Niemczech jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia naszej pozycji kluczowego gracza w branży materiałów do baterii. Wybór lokalizacji był poprzedzony długimi i szczegółowymi rozmowami z lokalnymi władzami. Ostatecznie wybraliśmy centralne Niemcy ze względu na korzystną logistykę i wsparcie samorządu - powiedział Maciej Dudzic, członek zarządu ESM.

Ponadto spółka joint venture AE Elemental uruchomi wkrótce w Zawierciu swój pierwszy zakład recyklingu baterii litowo-jonowych, będący częścią centrum recyklingu metali przemysłowych i szlachetnych. Zakład przetwarzać będzie m.in. zużyte baterie litowo-jonowe w celu odzyskania metali o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności.

źródło: Grupa Elemental

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje maj 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów