W Europie będą produkowane chipy w technologii poniżej 2 nm

W Europie będą produkowane chipy w technologii poniżej 2 nm

Rewolucja w dziedzinie chipów w Europie nabiera tempa dzięki inwestycji o wartości 2,5 mld euro w najnowocześniejszą pilotażową linię produkcyjną dla technologii poniżej 2 nm, której celem jest zwiększenie w strategicznym stopniu miejscowej produkcji i innowacji, przeciwstawiające się globalnej konkurencji. Ogłoszona przez belgijski Imec inicjatywa stanowi część szerszego strategicznego posunięcia Unii Europejskiej, zawartego w ustawie o chipach z 2023 r., gdzie jest mowa o dofinansowaniu wartym 43 mld euro.

Ustawa ma na celu wzmocnienie europejskich możliwości produkcji chipów w całej Europie, jako strategiczny środek zaradczy dla podobnych inicjatyw podejmowanych na świecie - np. przez Chiny i Stany Zjednoczone - szczególnie w obliczu niedoborów chipów, które wystąpiły podczas pandemii Covid-19.

Linia pilotażowa, która będzie utrzymywana przez Imec w Leuven, w Belgii, skupi się na pionierskich technologiach chipowych o wymiarze poniżej 2 nanometrów. Zapewni ona europejskiemu przemysłowi, kręgom akademickim i start-upom dostęp do technologii, które są zazwyczaj poza zasięgiem finansowym poszczególnych podmiotów.

Inicjatywa pojawia się w momencie, gdy główni światowi producenci, jak TSMC, Intel i Samsung, przygotowują się do wprowadzenia na rynek 2-nanometrowych układów wytwarzanych w ich zakładach, co wiąże się z inwestycjami o wartości niemal 20 mld euro. Finansowanie przedsięwzięcia obejmuje kwotę 1,4 mld euro z kilku programów UE i władz belgijskiej Flandrii, uzupełnioną kwotą 1,1 mld euro od zainteresowanych stron z branży, w tym czołowego producenta sprzętu - ASML.

Inne europejskie laboratoria badawcze współpracujące w tym przedsięwzięciu to francuski CEA-Leti, niemiecki Fraunhofer, fiński VTT, rumuński CSSNT i irlandzki Tyndall National Institute. Finansowanie w ramach planu UE pochodzi głównie z państw członkowskich i obecnie przewyższa wsparcie finansowe widoczne w innych regionach. Należy zauważyć, że jedynie firma STMicroelectronics przy aprobacie Francji otrzymała dotychczas 2,9 mld euro na zakład w Crolles. Z kolei Intel i TSMC oczekują na zgodę UE na znaczne dofinansowanie ze strony Niemiec na rozpoczęcie w 2024 roku budowy swoich fabryk w Magdeburgu i Dreźnie.

źródło: electronicsB2B.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje maj 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów