Inwestycje napędzają wzrost na wartym wiele miliardów dolarów rynku SiC

Inwestycje napędzają wzrost na wartym wiele miliardów dolarów rynku SiC

Producenci urządzeń budują nowe obiekty fabryczne. Produkcja płytek krzemowych, kluczowa, ale ograniczona, znacznie się rozwinęła, szczególnie w Chinach, co spowodowało znaczny przyrost zamówień na sprzęt. Prowadzi to do pytań o dynamikę rynku narzędzi produkcyjnych SiC. Oczekuje się, że rynek urządzeń SiC przekroczy 10 mld dolarów do 2029 roku, przy CAGR w latach 2023-2029 na poziomie 25%. Do roku 2026 cały rynek narzędzi produkcyjnych WFE (Wafer Fab Equipment) SiC osiągnie szczyt na poziomie 5 mld dolarów ze względu na masową rozbudowę mocy produkcyjnych.

Unikatowe właściwości SiC wymagają specjalistycznych narzędzi produkcyjnych i linii do przetwarzania układów mocy SiC. Przewiduje się, że rynek sprzętu do epitaksji wygeneruje łącznie 4,3 mld dolarów przychodów w latach 2024-2029, a rynek implantatorów jonów SiC ma w tym samym okresie wygenerować 4,9 mld dolarów.
Oczekuje się, że urządzenia, takie jak piece dyfuzyjne i maszyny do utleniania termicznego, wygenerują 1,4 mld dolarów przychodów w ciągu najbliższych pięciu lat. Kluczowe znaczenie ma wykrywanie defektów podczas przetwarzania płytek SiC oraz realizacji innych procesów, a w zakresie narzędzi służących temu celowi (Metrology & Inspection) przewidywane łączne przychody mają w latach 2024-2029 wynieść 5,7 mld dolarów.

- Przewiduje się, że cały rynek wyposażenia do produkcji SiC będzie w latach 2023-2029 rósł w tempie 6,5% rocznie, przekraczając 4,4 mld dolarów do roku 2029 - mówi Taguhi Yeghoyan, Senior Technology & Market Analyst, Semiconductor Equipment w Yole Group

Oczekuje się, że nakłady inwestycyjne na sprzęt, procesy front- i back-end, pakowanie oraz infrastrukturę osiągną szczyt w 2026 r., a przychody z komponentów i urządzeń SiC przekroczą ogólne nakłady inwestycyjne w 2027 r.

Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost przychodów z urządzeń SiC, gracze rynkowi zwiększają inwestycje. W 2023 r. globalne nakłady inwestycyjne w sektorze urządzeń mocy SiC były dwukrotnie wyższe niż na rynku innych urządzeń SiC. Równolegle przejście z platformy 6" na 8" napędzi wzrost nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach. Oczekuje się, że CapEx osiągnie szczyt w 2026 r. Jako główny gracz na arenie SiC wyróżniają się Chiny, zdobywając ponad jedną trzecią rynku płytek SiC w 2023 roku. Jednak chińscy uczestnicy rynku mogą potrzebować czasu, by zdobyć w rynku znaczący udział.

źródło: Yole Group

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów