Nvidia zastąpi Apple na drugiej pozycji wśród firm o największej wartości

Nvidia zastąpi Apple na drugiej pozycji wśród firm o największej wartości

Nvidia jest bardzo blisko firmy Apple i może stać się drugą najcenniejszą spółką na świecie. Wywołany sztuczną inteligencją oszałamiający wzrost cen akcji Nvidii podniósł wycenę z 1 bln dolarów do ponad 2 bln w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy. Firma pokonała po drodze Amazon, Alfabet i Saudi Aramco. Kapitalizacja rynkowa Nvidii wynosi obecnie około 2,38 bln dolarów, co daje dystans do Apple'a wynoszący blisko 230 mld dolarów i do Microsoftu - około 645 mld dolarów.

Nieustanny wzrost kursów akcji Nvidii, która kontroluje 80% rynku wysokiej klasy chipów AI, odegrał kluczową rolę w pchnięciu Wall Street do uzyskania w tym roku rekordowych poziomów, zapewniając jednocześnie spółce ponad 5% udział w referencyjnym indeksie S&P 500.

Akcje Nvidii - których wartość wzrosła o 95% i akcje Meta Platforms - które w tym roku zwiększyły wartość o 46,6%, osiągnęły lepsze wyniki niż akcje pozostałych członków tzw. Magnificient 7, podkreślając nienasycony apetyt inwestorów na wszystko, co dotyczy sztucznej inteligencji. W ostatnich tygodniach Nvidia zastąpiła także Teslę pod względem największej na Wall Street wartości obrotu akcjami.

Wskaźnik ceny do zysku (price-to-earnings, PE) spółki wynoszący 36,6 jest niższy niż rok temu, pomimo dobrej passy spółki, w związku z podwyższeniem szacunków zysków przez analityków. Dla porównania, wskaźnik PE firmy Intel wynosi 30,24, a Philadelphia SE Semiconductor Index wynosi 39,6, według danych London Stock Exchange Group.

Istnieją jednak oznaki, że akcje Nvidii zbliżają się do szczytu. Według danych LSEG, w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą sprzedawane w średniej cenie docelowej 850 dolarów za sztukę, czyli poniżej ostatniej ceny zamknięcia wynoszącej 926 dolarów.

- Naturalnie jest bardzo trudne, by cena akcji w przypadku jakiejkolwiek megakapitalizacji nadal rosła w takim tempie, ponieważ w końcu zaczyna obowiązywać prawo wielkich liczb. Jednak cena akcji może pozostać na tym poziomie, jeśli spółka będzie w stanie nadal osiągać lub przekraczać wysokie oczekiwania analityków - powiedział Richard Meckler z Cherry Lane Investments.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów