Renesas przejmie producenta urządzeń GaN - firmę Transphorm

Renesas przejmie producenta urządzeń GaN - firmę Transphorm

Mająca siedzibę w Goleta, w Kalifornii firma Transphorm Inc zostanie przejęta przez spółkę zależną Renesas Electronics Corp z Tokio. Transakcja będzie miała formę gotówkową, przy czym opłata 5,10 USD za akcję oznacza wycenę firmy Transphorm na około 339 mln USD. Przejęcie zapewni Renesasowi własną technologię GaN, rozszerzając zasięg firmy na szybko rozwijające się rynki półprzewodników mocy, takie jak pojazdy elektryczne, komputery (centra danych, sztuczna inteligencja, infrastruktura), energia odnawialna, przemysłowa konwersja energii oraz szybkie ładowarki.

Wydzielona w 2007 roku z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (UCSB) firma Transphorm projektuje tranzystory polowe (FET) z azotku galu (GaN), z certyfikatami JEDEC i AEC-Q101, przeznaczone do konwersji mocy w zakresie wysokiego napięcia. Prowadzi działalność produkcyjną w Goleta i Aizu w Japonii.

Warto zauważyć, że wartość wyceny stanowi premię w wysokości około 35% w stosunku do ceny zamknięcia akcji Transphorm z 10 stycznia 2024 r. oraz około 56% w stosunku do średniej ceny ważonej wolumenem z ostatnich 12 miesięcy, a także 78% w stosunku do średniej ceny ważonej wolumenem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Aby sprostać ogólnoprzemysłowemu przejściu na materiały o szerokim paśmie wzbronionym (wide-bandgap - WBG) - ponieważ umożliwiają one szerszy zakres napięcia i częstotliwości przełączania niż konwencjonalne urządzenia oparte na krzemie - firma Renesas ogłosiła utworzenie własnej linii produkcyjnej z węglika krzemu (SiC), wspieranej przez 10-letnią umowę na dostawę płytek SiC.

Renesas zamierza dalej poszerzać swoje portfolio produktów WBG, wykorzystując doświadczenie firmy Transphorm w zakresie GaN, ponieważ zapewniają one wyższą częstotliwość przełączania, mniejsze straty mocy i mniejsze rozmiary. Korzyści te pozwalają na tworzenie systemów o większej wydajności, mniejszych i lżejszych, przy niższych kosztach całkowitych.

Zgodnie z badaniem branżowym przewiduje się, że popyt na GaN będzie rósł o ponad 50% rocznie. Renesas zamierza wdrażać technologię GaN firmy Transphorm w branży motoryzacyjnej, opracowując nowe, ulepszone rozwiązania w zakresie zasilania, takie jak układy napędowe X-in-1 dla EV, a także rozwiązania do zastosowań obliczeniowych, energetycznych, przemysłowych i konsumenckich.

Rada dyrektorów Transphorm jednogłośnie zatwierdziła przejęcie i zarekomendowała akcjonariuszom przyjęcie ostatecznej umowy oraz zatwierdzenie fuzji. Równolegle z zawarciem ostatecznej umowy, KKR Phorm Investors L.P., który posiada około 38,6% pozostających w obrocie akcji zwykłych Transphorm, zawarł z Renesasem zwyczajową umowę głosowania za przejęciem.

Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2024 r., pod warunkiem uzyskania zgody akcjonariuszy Transphorm, wymaganych zezwoleń regulacyjnych oraz spełnienia innych zwyczajowych warunków zamknięcia.

Na zdjęciu: CEO Transphorm - dr Primit Parikh oraz CEO Renesas - Hidetoshi Shibata

źródło: Renesas

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów