Metalenz, założona w 2016 roku, jest pierwszą firmą, która skomercjalizowała metaoptykę. Jej technologia metapowierzchni zapewnia złożone, wielofunkcyjne właściwości optyczne w pojedynczej warstwie półprzewodnika, przenosząc produkcję optyki w dużej skali do fabryk półprzewodników — drukując soczewki jak chipy. Po udanym debiucie optyki metapowierzchniowej w czerwcu 2022 r. w systemach time-of-flight dla elektroniki użytkowej (dzięki partnerstwu z STMicroelectronics) oraz w wyniku rundy finansowania serii B o wartości 30 mln USD, prowadzonej przez Neotribe Ventures i ogłoszonej w październiku 2022 r., firma kontynuuje wzrost wraz z milionami jej metapowierzchniowych elementów optycznych, które są obecnie dostępne na rynku.
- Współpracując ze światowej klasy firmą foundry, taką jak UMC, zyskujemy możliwości produkcyjne, wiedzę specjalistyczną i globalny zasięg, aby służyć klientom zainteresowanym przyjęciem naszej technologii metaoptycznej. To jeszcze bardziej przyspieszy nasz rozwój, ponieważ stajemy się wiodącym dostawcą precyzyjnej optyki dla rozwiązań do detekcji 3D - powiedział Rob Devlin, współzałożyciel i dyrektor generalny Metalenz.
Oczekuje się, że partnerstwo między Metalenz i UMC przyniesie znaczące korzyści zarówno firmom, jak i ich klientom. Firma Metalenz realizuje już w Azji kilka projektów dotyczących rozpoznawania 3D z wykorzystaniem swojej metapowierzchniowej optyki. Dzięki możliwościom produkcyjnym zapewnianym przez UMC, Metalenz będzie mógł przyspieszyć rozwój produktów metaoptycznych i szybciej wprowadzać je na rynek jako bezpośredni dostawca OEM-ów (Original Equipment Manufacturer).
Firma UMC wdrożyła proces produkcji metapowierzchni Metalenz w swojej fabryce 12-calowych płytek w Singapurze. Pierwsze projekty, które przejdą przez nowo utworzony łańcuch dostaw, będą przeznaczone dla chińskiego OEM-a - DiluSense.
źródło: Metalenz, DigiTimes