Projekty, w które zaangażowanych jest łącznie 56 firm, obejmują badania i rozwój materiałów oraz narzędzi, a także projektowanie układów scalonych i planowanie procesów produkcyjnych. Ich celem jest rozwój technologii 5G i 6G, a także autonomicznej jazdy, sztucznej inteligencji i obliczeń kwantowych. Pierwsze nowatorskie produkty mogą pojawić się na rynku już w 2025 r., a całość przedsięwzięć ma być ukończona do 2032 r. Projekty przyspieszyć mają rozwój europejskiego łańcucha dostaw komponentów do zastosowań radarowych i kosmicznych oraz wprowadzenie pojazdów elektrycznych, a także przyczynić się do opracowania najnowocześniejszych chipów AI.
Komisja ma nadzieję, że projekty przyciągną 13,7 mld euro dodatkowych inwestycji prywatnych. Oprócz wymienionych wyżej, inne uczestniczące firmy to GlobalFoundries, Orange, Analog Devices, Continental Automotive, Bosch, Renault, NXP, STMicroelectronics, Wacker Chemie i Infineon.
Kraje udzielające pomocy publicznej to Austria, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Malta, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Hiszpania.
źródło: Reuters