TSMC uruchomiło próbną produkcję 3-nanometrowych chipów

TSMC uruchomiło próbną produkcję 3-nanometrowych chipów

TSMC rozpoczęło pilotażową produkcję w najnowocześniejszym procesie technologicznym 3 nm. Produkcja masowa w nowej litografii rozpocznie się w IV kwartale 2022 roku. Z tej technologii skorzystają główni klienci TSMC, tacy jak Apple, Intel, AMD i Qualcomm.

Według dr. Douglasa Yu, wiceprezesa TSMC odpowiedzialnego za integrację systemów, pomimo znacznych postępów dokonanych przez firmę w zaawansowanych opakowaniach wciąż napotykane są poważne przeszkody.

Uczestnicząc w wydarzeniu zorganizowanym przez SEMI, dr Yu zidentyfikował dwa wyzwania stojące przed TSMC, wynikające głównie z nieuniknionego przejścia od technologii front-end do back-end, które nastąpiło wraz z pojawieniem się zaawansowanych opakowań. Mimo że TSMC pracuje nad bardziej zaawansowanymi procesami niż 3nm, jeśli chodzi o pakowanie chipów, nadal tkwi na poziomie 2μm. W związku z tym kontrola kosztów i wydajność stają się przeszkodą, gdy TSMC wykorzystuje miedziane połączenia, aby zapewnić integrację heterogeniczną struktur chipów.

Z drugiej strony, precyzja stanowiłaby wyzwanie, gdyby TSMC zdecydował się na wykorzystanie tradycyjnego sprzętu w celu osiągnięcia heterogenicznej integracji. Ponieważ struktury IC stale są miniaturyzowane do skali nanometrowej, dodatkowe etapy procesu termicznego będą wymagane do układania chipów razem, co spowoduje zmianę struktury wafla, która ostatecznie wpłynie na precyzję połączeń elektrycznych.

Według wiceprezesa TSMC, obecne plany TSMC koncentrują się na skalowaniu systemu, w tym na poprawie gęstości połączeń die-to-die, zmniejszając skok łączenia o 70% z każdą generacją. Kolejnym celem będzie ciągłe zwiększanie rozmiaru pakietów.

źródło: Tech Taiwan

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik styczeń 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio styczeń - luty 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje grudzień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna styczeń 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów