Viasat przejmuje za 7 mld dolarów brytyjski Inmarsat

Viasat przejmuje za 7 mld dolarów brytyjski Inmarsat

Brytyjski operator satelitarny Inmarsat został kupiony przez amerykańską firmą Viasat za 7,3 mld dolarów. Transakcja obejmuje 850 mln dolarów w gotówce, około 46,36 mln akcji Viasat o wartości 3,1 mld dolarów i 3,4 mld dolarów w formie kredytu. Firma zamierza zintegrować zasoby, satelitarne i naziemne obu podmiotów w globalną hybrydową sieć kosmiczną i naziemną o dużej pojemności.

Działania te są wynikiem prowadzonej konkurencji w zakresie szerokopasmowej komunikacji ze strony prywatnego przedsięwzięcia StarLink i OneWeb, wspieranego przez Eutelsat.

Inmarsat obecnie zajmuje dominującą pozycję w segmentach prywatne jak i rządowych. Firma ostatnio ogłosiła utworzenie sieci satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma współpracować z jego wąskopasmowymi satelitami geostacjonarnymi. Jeszcze w tym roku planuje rozszerzyć swoją globalną sieć o komercyjne satelity komunikacyjne oferujące możliwości komunikacji w paśmie Ka- jak i L-band.

Dzięki przejęciu firma będzie dysponować szerokim portfolio licencji na częstotliwości w pasmach Ka, L i S oraz konstelacją 19 działających satelitów. Globalny zasięg pasma Ka, w tym planowane objęcie nim obszarów polarnych, pozwoli działać aplikacjom wymagającym dużej przepustowości, a dodatkowo zasoby pasma L mają zagwarantować sprawną komunikację niezależnie od pogody oraz niezawodną łączność wąskopasmową i IoT.

źródło: EE News Europe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów