UE zamierza zmusić Apple'a do zastosowania wspólnego standardu ładowania

UE zamierza zmusić Apple'a do zastosowania wspólnego standardu ładowania

W 2020 roku w UE sprzedano około 420 mln telefonów komórkowych i innych przenośnych urządzeń elektronicznych, a konsumenci wydali 2,4 mld euro na dodatkowe akcesorium w postaci ładowarki. Szacuje się, że zużyte i nieużywane ładowarki generują rocznie do 11 tys. ton odpadów.

Działanie prowadzone przez firmy w segmencie mobilnych urządzeń elektronicznych pozwoliły zredukować liczbę standardów ładowania z 30 do 3, czyli USB Power Delivery, Qualcomm Quick Charge i tych stosowanych w produktach Apple'a.

Unia Europejska dąży do ujednolicenia standardów ładowania, w tym złącza USB typu C po obu stronach kabla. Zmiany te uderzają w amerykańskiego giganta Apple'a, który wykorzystuje w swoich smartfonach autorskie złącze Lightning. Firma już wcześniej ogłosiła, że nie zamierza przechodzić na wspólny standard.

Kolejna część przepisów przewiduje całkowite wydzielenie sprzedaży ładowarek do urządzeń elektronicznych. Ograniczy to liczbę zakupionych lub niewykorzystanych ładowarek. Szacuje się, że ograniczenie produkcji i utylizacji nowych ładowarek pozwoli zredukować ilość generowanych odpadów elektronicznych o prawie tysiąc ton rocznie.

Zmieniona dyrektywa w sprawie urządzeń radiowych będzie teraz musiała zostać przyjęta przez Parlament Europejski i Radę. Dostawcy urządzeń mobilnych będą mieli 24 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów od daty przyjęcia przepisów.

źródło: EE News Europe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik październik 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje październik 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna październik 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów