SMIC wybuduje za 8,87 mld dolarów zakład foundry

SMIC wybuduje za 8,87 mld dolarów zakład foundry

Czołowy chiński producent chipów SMIC ogłosił, że zbuduje w Szanghaju zakład foundry o wartości prawie 9 mld dolarów, rzucając wyzwanie światowemu liderowi - TSMC. Będzie to największa od lat inwestycja. Zakład ma wytwarzać chipy w starszym procesie technologicznym, których obecnie brakuje na rynku. Obejmą one zakres od elektroniki konsumenckiej po autonomiczne samochody.

Planowana wydajność linii produkcyjnych wyniesie 100 tys. wafli miesięcznie, przy łącznej inwestycji wynoszącej 8,87 miliarda dolarów. Zakład będzie wytwarzał chipy litografii 28 nm lub starszej, która jest odpowiednia dla takich układów, jak czujniki obrazu, moduły Wi-Fi, układy scalone sterowników i mikrokontrolery, z których wiele jest bardzo mało dostępnych. Najbardziej zaawansowane chipy na rynku są wykonane przy użyciu 5-nanometrowego procesu technologicznego. Chipy w tej litografii zostaną wykorzystane w urządzeniach Apple'a.

TSMC, największy na świecie producent kontraktowych chipów, ogłosił w tym roku podobne działania. Firma zainwestuje 2,8 mld dolarów w zwiększenie mocy produkcyjnych w chińskim mieście Nanjing w zakresie 28 nm. Inni światowi gracze, w tym Globalfoundries i United Microelectronics, również aktywnie zwiększają swoje możliwości.

Zgodnie z wnioskiem kapitał zakładowy spółki joint venture SMIC wyniesie 5,5 mld dolarów, a producent chipów przejmie co najmniej 51% udziałów i weźmie na siebie odpowiedzialność za operacje i produkcję. Rząd Szanghaju przejmie 25% udziałów, a do pozostałych będą poszukiwani inwestorzy zewnętrzni. Nie ujawniono kiedy zostanie uruchomiona produkcja. SMIC ogłosił w tym roku wspólną z władzami Shenzhen inwestycję w projekt o wartości 2,35 mld dolarów, aby w 2022 roku osiągnąć moce produkcyjne na poziomie 40 tys. płytek krzemowych miesięcznie.

źródło: Nikkei Asia

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów