TSMC wybuduje pierwszą europejską fabrykę chipów

TSMC wybuduje pierwszą europejską fabrykę chipów

Taiwan Semiconductor Manufacturing, największy na świecie producent chipów, rozważa budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki półprzewodników w Niemczech. Prezes Mark Liu powiedział, że TSMC aktywnie prowadzi rozmowy z wieloma klientami na temat realizacji projektu fabryki wafli krzemowych w tym kraju.

Wszystko wskazuje na to, że producent chipów odchodzi od swojej wieloletniej strategii polegającej na koncentracji większości zasobów na Tajwanie. Firma zainwestowała już 12 mld dolarów w budowę zakładu w Arizonie i rozważa stworzenie swojej pierwszej w historii fabryki w Japonii. Zaawansowany zakład produkcji chipów w Arizonie będzie pierwszym od dwóch dekad obiektem TSMC w Stanach Zjednoczonych. Tam produkcja ma ruszyć na początku 2024 roku.

W przypadku tego ostatniego projektu firma omawia z japońskimi klientami sposoby obniżenia kosztów operacyjnych. Obecnie koszt budowy i eksploatacji fabryki chipów w Japonii jest znacznie wyższy niż w przypadku Tajwanu.

TSMC realizuje zamówienia pochodzące od prawie wszystkich kluczowych światowych dostawców urządzeń elektronicznych - takich, jak Apple, Qualcomm i Advanced Microelectronics Devices, Intel, Infineon i Sony. Amerykańscy klienci odpowiadają za 70% przychodów TSMC. Dla porównania japońscy odpowiadają za 4,72%, a europejscy za 5,24%.

źródło: Nikkei Asia

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów