Grupa apeluje do koncernów UE i branży, aby przygotowywać baterie, które będą przewyższać pod względem żywotności urządzenia, które zasilają. Pomoże to rozwiązać problem związany z generowaniem elektrośmieci i zagwarantuje bezpieczniejsze, niezawodne źródła zasilania dla urządzeń, w których wymiana baterii jest skomplikowana.
Kluczowe zalecenia zostały zawarte w dokumencie przedstawiającym stanowisko, które podkreśla potrzebę nie tylko zwiększenia wydajność energetycznej baterii, ale także zmniejszenia zużycia energii w urządzeniach. Zaleca również zbieranie i wykorzystywanie energii otoczenia, takich jak ciepło, światło i ruch, aby jeszcze bardziej wydłużyć żywotność baterii.
Do 2025 roku na świecie będzie działać bilion urządzeń IoT. Zazwyczaj żywotność jednostek IoT przekracza 10 lat, jednak trwałość ich bateryjnego zasilania nie przekracza nawet dwóch lat, co przekłada się na wielokrotną wymianę baterii w trakcie eksploatacji. Oznacza to, że do tego czasu łączna liczba wytwarzanych i utylizowanych baterii wzrośnie do 130 mln. Spowoduje to poważne problemy środowiskowe i ekonomiczne, ponieważ obecnie mniej niż 40% baterii stosowanych w urządzeniach IoT jest poddawanych recyklingowi.
źródło: Electronics Weekly