W 2025 roku dziennie zużywanych będzie 78 mln baterii

W 2025 roku dziennie zużywanych będzie 78 mln baterii

Według prognozy przygotowanej przez EnABLES, finansowanego przez UE projektu Europejskiej Infrastruktury Badawczej, w którym uczestniczą Tyndall National Institute, CEA-Leti, CEA-Liten, Fraunhofer IIS, Fraunhofer IMS, imec, Karlsruhe Institute of Technology, Politechnika Turyńska, Uniwersytet Boloński, Uniwersytet w Perugii i Uniwersytet w Southampton, w 2025 roku każdego dnia na świecie będzie ulegać całkowitemu zużyciu 78 mln baterii.

Grupa apeluje do koncernów UE i branży, aby przygotowywać baterie, które będą przewyższać pod względem żywotności urządzenia, które zasilają. Pomoże to rozwiązać problem związany z generowaniem elektrośmieci i zagwarantuje bezpieczniejsze, niezawodne źródła zasilania dla urządzeń, w których wymiana baterii jest skomplikowana.

Kluczowe zalecenia zostały zawarte w dokumencie przedstawiającym stanowisko, które podkreśla potrzebę nie tylko zwiększenia wydajność energetycznej baterii, ale także zmniejszenia zużycia energii w urządzeniach. Zaleca również zbieranie i wykorzystywanie energii otoczenia, takich jak ciepło, światło i ruch, aby jeszcze bardziej wydłużyć żywotność baterii.

Do 2025 roku na świecie będzie działać bilion urządzeń IoT. Zazwyczaj żywotność jednostek IoT przekracza 10 lat, jednak trwałość ich bateryjnego zasilania nie przekracza nawet dwóch lat, co przekłada się na wielokrotną wymianę baterii w trakcie eksploatacji. Oznacza to, że do tego czasu łączna liczba wytwarzanych i utylizowanych baterii wzrośnie do 130 mln. Spowoduje to poważne problemy środowiskowe i ekonomiczne, ponieważ obecnie mniej niż 40% baterii stosowanych w urządzeniach IoT jest poddawanych recyklingowi.

źródło: Electronics Weekly

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów