Powstało pierwsze w Polsce centrum rozwoju 5G

Powstało pierwsze w Polsce centrum rozwoju 5G

W łódzkiej strefie ekonomicznej powstał pierwszy w Polsce kampus 5G dla startupów, pod nazwą 5G LAB. Młode technologiczne firmy mogą korzystać z infrastruktury 5G, którą ŁSSE stworzyła we współpracy z partnerami, firmami Orange, Ericsson i UKE. W nowo powstałym ośrodku będą testowane rozwiązania w zakresie autonomicznych wózków widłowych, cyfrowych bliźniaków fabryk i transmisji VR wykorzystujących kamery obejmujące kąt widzenia 360°.

Orange Polska od ponad dwóch lat testuje technologie 5G w laboratoriach i w terenie. Operator czerpie też z doświadczeń grupy biznesowej Orange w innych krajach europejskich, gdzie pierwsze wewnętrzne sieci 5G już powstały. Sieć nowej generacji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej obejmuje budynek siedziby i Centrum Kreatywności Fabryka. Do jej budowy Orange wykorzystał 10 anten działających w docelowym dla 5G paśmie 3600 MHz i 2100 MHz. Zapewniają one zasięg na powierzchni przekraczającej 1000 m². Orange gwarantuje też wsparcie swoich ekspertów związane z zastosowaniem technologii 5G w przemyśle.

W tworzeniu sieci 5G w siedzibie łódzkiej strefy uczestniczył wieloletni partner i inwestor strefy - firma Ericsson. Eksperci szwedzkiego giganta zaprojektowali i dostarczyli urządzenia potrzebne do uruchomienia sieci wewnętrznej. Koncern zapewnia również zasoby, nie tylko dla specjalistów strefy, ale także dla partnerów biznesowych i startupów współpracujących z ŁSSE. To wsparcie biznesowe i przede wszystkim technologiczne dla przemysłowych zastosowań technologii 5G.

Z wewnętrznej sieci 5G skorzystają startupy działające w akceleratorze S5 łódzkiej strefy, gdzie kierowane jest wsparcie merytoryczne, mentorskie i finansowe - skorzysta 40 startupów, do których trafi dofinansowanie sięgające 13 mln zł. 5G Lab łódzkiej strefy pozwoli osiągnąć prędkość pobierania na poziomie 850 mb/s przy zachowaniu minimalnych opóźnień. Pozwoli to startupom testować, przygotowane dla inwestorów i partnerów biznesowych ŁSSE, rozwiązania oparte na najnowszej technologii komunikacyjnej.

źródło: Orange

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów