Covid napędza rynek półprzewodników

Covid napędza rynek półprzewodników

Globalna sytuacja epidemiologiczna napędza popyt na półprzewodniki, w tym układy scalone. W tym roku znacznie wzrosła sprzedaż u wielu tajwańskich producentów chipów. Regionalne podmioty specjalizujące się w projektowaniu układów scalonych pierwszego poziomu, takie jak MediaTek, Novatek Microelectronics i Realtek Semiconductor, odniosły największe korzyści z obecnej sytuacji. Ich zyski w dalszym ciągu osiągają nowe rekordy.

Źródła podają, że niektóre firmy specjalizujące się w IC drugiego poziomu, takie jak FocalTech Systems, Cmedia i Fitipower Integrated Technology, również notują znaczny wzrost. W tym roku zyski netto odnotowane przez FocalTech przewyższyły kwotę uzyskaną za cały 2020 rok. Zyski netto firmy za pierwszy kwartał 2021 roku były najwyższe od 14 lat.

Rentowność firmy Cmedia powróciła w 2020 roku po ponoszonych przez dwa lata stratach. Przedsiębiorstwo optymistycznie ocenia swoje perspektywy biznesowe na 2021 rok dzięki rosnącym zamówieniom od Della. Specjalizujący się w układach DDI i tych energetycznych Fitipower również odnotował zyski za pierwszy kwartał, które przewyższają poziom z ubiegłego roku. W tym czasie drugorzędne firmy usługowe, jak na przykład Orient Semiconductor Electronics (OSE), Lingsen Precision Industries i Greatek Electronics, notują od 2020 roku wzrost sprzedaży dzięki pandemii.

Pomimo tego, że sprzedaż niektórych urządzeń IT, takich jak telefony komórkowe w Indiach i Chinach, nieco spadła w ostatnim czasie, większość firm zajmujących się badaniami rynku jest nadal przekonana o dobrych perspektywach światowej branży półprzewodników. Analizy wskazują, że podaż komponentów IC pozostanie na niewystarczającym poziomie przez najbliższe dwa lata.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów