Chiny zajmą czołową pozycję w sektorze IoT

Chiny zajmą czołową pozycję w sektorze IoT

W celu ograniczenia zależności od USA, Chiny przyspieszają inwestycje w nowe technologie. W związku z tym kraj ten jest na dobrej drodze, aby zająć pozycję lidera w powstającym sektorze IoT. Według danych przygotowanych przez firmę analityczną GlobalData, Chiny pod względem poziomu rozwoju IoT wyprzedziły kraje rozwinięte.

Z analizy bazy patentów wynika, że Chiny są głównym cesjonariuszem publikacji patentów IoT. Spośród 2440 zgłoszeń patentowych, związanych z IoT, w 2020 roku same Chiny odpowiadają za 69% z 1683 zgłoszeniami. Szacuje się, że Chiny staną się kluczowym graczem na rynku technologii chipów w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. W międzyczasie nadejście szwajcarskiej architektury RISC-V - technologii chipów typu open source - otwiera przed chińskimi firmami zajmującymi się półprzewodnikami ogromne możliwości.

Chiny postawiły sobie za cel osiągnięcie w ciągu najbliższych 10 lat samowystarczalności w zakresie produkcji półprzewodników na poziomie 70%. W 2020 roku ogłoszono pięcioletni program rządowy o wartości 1,4 bln dolarów w celu wsparcia badań i rozwoju w kluczowych technologiach, w tym półprzewodnikach, sztucznej inteligencji, robotyce, 5G, 6G, chmurze oraz obliczeniach kwantowych.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów