Przychody z rynku półprzewodników przekroczą 500 mld dolarów

Przychody z rynku półprzewodników przekroczą 500 mld dolarów

Zgodnie z danymi przygotowanymi przez IDC przychody z półprzewodników w roku ubiegłym wyniosły 464 mld dolarów, co oznacza wzrost o 10,8%. W tym roku przychody sięgną 522 mld dolarów, co przekłada się na wzrost o 12,5%. W 2020 roku wartość rynku sprzętu IT (głównie komputery PC i serwery) wyniosła 160 mld dolarów, co oznacza wzrost o 17,3% rok do roku.

W 2020 roku dostawy telefonów komórkowych spadły o ponad 10%. W tym czasie przychody z półprzewodników wykorzystywanych do ich produkcji wzrosły o 9,1% ze względu na rozwój technologii 5G. Wysokiej klasy pamięci, czujniki i obsługa RF dla szerszego pasma radiowego wymagały wykorzystania bardziej zaawansowanych i droższych komponentów. Rok 2021 będzie szczególnie ważnym okresem dla dostawców półprzewodników, ponieważ telefony 5G odpowiadają za 34% wszystkich dostaw urządzeń tego typu. Układy scalone do telefonów 5G będą stanowić prawie dwie trzecie przychodów w tym segmencie.

Segment konsumencki półprzewodników w 2020 roku uległ odbiciu. Zwiększona sprzedaż konsol, tabletów, słuchawek bezprzewodowych, inteligentnych zegarków oraz urządzeń do strumieniowego przesyłania danych OTT wygenerowała 60 mld dolarów, co przełożyło się na wzrost o 7,7% rok do roku.

Sprzedaż samochodów wzrosła w drugiej połowie 2020 roku, jednak w tym czasie podaż niektórych komponentów IC znacznie się pogorszyła. Pożary i przestoje w fabrykach dodatkowo wpłynęły na rynek półprzewodników przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego. Sytuacja ta będzie najbardziej odczuwalna w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Agencja analityczna IDC prognozuje, że w bieżącym roku przychody z półprzewodników motoryzacyjnych wzrosną o 13,6%.

źródło: Electronics Weekly

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów