Przychody z rynku półprzewodników przekroczą 500 mld dolarów

Przychody z rynku półprzewodników przekroczą 500 mld dolarów

Zgodnie z danymi przygotowanymi przez IDC przychody z półprzewodników w roku ubiegłym wyniosły 464 mld dolarów, co oznacza wzrost o 10,8%. W tym roku przychody sięgną 522 mld dolarów, co przekłada się na wzrost o 12,5%. W 2020 roku wartość rynku sprzętu IT (głównie komputery PC i serwery) wyniosła 160 mld dolarów, co oznacza wzrost o 17,3% rok do roku.

W 2020 roku dostawy telefonów komórkowych spadły o ponad 10%. W tym czasie przychody z półprzewodników wykorzystywanych do ich produkcji wzrosły o 9,1% ze względu na rozwój technologii 5G. Wysokiej klasy pamięci, czujniki i obsługa RF dla szerszego pasma radiowego wymagały wykorzystania bardziej zaawansowanych i droższych komponentów. Rok 2021 będzie szczególnie ważnym okresem dla dostawców półprzewodników, ponieważ telefony 5G odpowiadają za 34% wszystkich dostaw urządzeń tego typu. Układy scalone do telefonów 5G będą stanowić prawie dwie trzecie przychodów w tym segmencie.

Segment konsumencki półprzewodników w 2020 roku uległ odbiciu. Zwiększona sprzedaż konsol, tabletów, słuchawek bezprzewodowych, inteligentnych zegarków oraz urządzeń do strumieniowego przesyłania danych OTT wygenerowała 60 mld dolarów, co przełożyło się na wzrost o 7,7% rok do roku.

Sprzedaż samochodów wzrosła w drugiej połowie 2020 roku, jednak w tym czasie podaż niektórych komponentów IC znacznie się pogorszyła. Pożary i przestoje w fabrykach dodatkowo wpłynęły na rynek półprzewodników przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego. Sytuacja ta będzie najbardziej odczuwalna w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Agencja analityczna IDC prognozuje, że w bieżącym roku przychody z półprzewodników motoryzacyjnych wzrosną o 13,6%.

źródło: Electronics Weekly

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów