Do 2024 roku wartość rynku PCB przekroczy 69 mld dolarów

Do 2024 roku wartość rynku PCB przekroczy 69 mld dolarów

W 2020 roku wartość rynku płytek drukowanych wyniosła 57,5 mld dolarów. Szacuje się, że do 2024 roku wartość ta - przy CAGR oscylującym między 4 a 6% - wzrośnie do 69,5 mld dolarów. Oczekuje się, że do 2022 roku w regionie Azji i Pacyfiku popyt na płytki PCB i PCBA wzrośnie dzięki przeniesieniu bazy produkcyjnej czołowych dostawców urządzeń elektronicznych i komunikacyjnych do krajów zapewniających niskie koszty, takich jak Korea Południowa, Tajwan i Wietnam.

Sektor recyklingu PCB również wzrośnie, dzięki wdrażaniu rządowych inicjatyw i przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Rynki azjatyckie i północnoamerykańskie charakteryzują się bardzo dojrzałym środowiskiem i rozproszoną siecią dostawców. Dla porównania rynek europejski oferuje już średnio dojrzały sektor, ale również oferuje rozproszoną sieć dostawców. Popyt na produkcję PCB wzrósłby wraz ze wznowieniem działalności wielu sektorów w gospodarce. Przyspieszenie rozwiązywania problemów w zakresie łańcucha dostaw będzie go dodatkowo wspierać.

Północnoamerykańskie sektory charakteryzujące się wysokim zapotrzebowaniem na obwody drukowane obejmują przemysł motoryzacyjny, lotniczy - zapewniający bezpieczną nawigację i precyzyjny nadzór, a także segment medyczny. Przygotowana analiza branży PCB pokazuje, że za 70% światowego rynku płytek drukowanych będzie odpowiadać popyt ze strony nowych technologii w sektorach elektroniki konsumenckiej, komputerów i telekomunikacji.

Badania związane z sektorem PCB wskazują, że w latach 2020-2024 region Azji i Pacyfiku będzie zaopatrywać 90% rynku, ze wzrostem charakteryzującym się wskaźnikiem CAGR 4-6%. Udział w rynku PCB Ameryki Północnej i Europy będzie wynosić odpowiednio 4,8 i 3,2%, przy czym ich wzrost ma charakteryzować CAGR wynoszący kolejno 3-4% i 2-4% w okresie prognozy.

Raport dotyczący europejskiego rynku PCB pokazuje, że obwody drukowane są powszechnie stosowane w sektorze pojazdów EV oraz w przemyśle lotniczym i robotyce. Dodatkowo zapotrzebowanie odnotowywane jest w sektorze medycznym. W Azji rynek płytek drukowanych odpowiada na potrzeby przemysłu elektronicznego i budowlanego gospodarek rozwijających się.

Najważniejsze czynniki pełniące rolę motoru napędowego produkcji obwodów drukowanych obejmują nowe rozwiązania technologiczne powstające w wyniku zaostrzonej konkurencji, działającej w zakresie przetwarzania w chmurze, sztucznej inteligencji, automatyzacji, 5G, IoT i sieci. Wysokiej klasy obwody drukowane PCBA są podstawą we wszystkich technologiach, które bazują na zaawansowanych modułach logicznych, co także przełoży się na wzrost zapotrzebowania.

Zamykanie fabryk oraz brak pracowników i materiałów do produkcji podczas pandemii negatywnie wpłynęły na rynek PCB, ponieważ popyt ze strony czołowych użytkowników końcowych spadł. Innymi ograniczeniami w branży były amerykańskie sankcje dotyczące zewnętrznych źródeł zaopatrzenia oraz wzrost kosztów pracy i mediów.

źródło: Electronicsb2b

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów