Do 2024 roku Intel uruchomi usługi foundry dla światowych firm

Do 2024 roku Intel uruchomi usługi foundry dla światowych firm

Amerykański gigant technologiczny Intel ogłosił, że zainwestuje 20 mld dolarów w budowę dwóch fabryk chipów w Arizonie. Produkcja w nowo wybudowanych zakładach ma ruszyć w 2024 roku. Dodatkowo firma uruchomi jednostkę biznesową Intel Foundry Services, która będzie podlegać bezpośrednio pod CEO Pata Gelsingera. Amerykański koncern tymi działaniami rzuca wyzwanie TSMC, ponieważ zamierza oferować usługi foundry dla światowych klientów tajwańskiego giganta, takich jak Apple i Qualcomm.

Amerykański gigant zapowiedział, że będzie nadal rozszerzał swoją produkcję w Ameryce, Europie i innych regionach, a także w przeciągu wybierze lokalizacje dla obecnego przedsięwzięcia. Realizacja planów bezpośrednio w Arizonie pozwoli konkurować z TSMC, które w tym roku rozpocznie budowę zakładu o wartości 12 mld dolarów. Od roku 2016 tylko TSMC odpowiada za produkcję procesorów przeznaczonych do iPhona. Dodatkowo od zeszłego roku firm wytwarza na zlecenie Apple chipy do MacBooków, kiedy w tym czasie Intel tracił udział w rynku. Tajwański producent chipów również często dzieli z Samsungiem zamówienia na zaawansowane procesory zlecane przez Qualcomma.

Intel zapowiedział, że będzie kierował swoje usługi także do dostawców chmury, takich jak Google, Amazon, a nawet Alibaba Group Holding, którzy są obecnie klientami TSMC. Analitycy wskazują, że ambitne plany Intela związane z pozyskaniem głównych klientów tajwańskiego giganta foundry mogą napotkać wiele przeszkód, a ich realizacja potrwa długo. Intel wcześniej próbował rzucić wyzwanie TSMC w 2016 roku, kiedy amerykański podmiot pozyskał LG Electronics i inne firmy jako swoich klientów. Opóźnienia w rozwoju technologii produkcyjnej Intela, które zaczęły się pod koniec 2018 roku, uziemiły tę wcześniejszą próbę.

W lipcu ubiegłego roku Intel przesunął premierę swojego najnowszego procesu technologicznego 7 nm - co najmniej do końca 2023 roku. Intel z pewnością będzie miał wsparcie ze strony rządu, ponieważ kraj nadał priorytet produkcji półprzewodników i połączył ją z bezpieczeństwem narodowym. Jednak dopiero okaże się, czy Intel może zaoferować opłacalne rozwiązania innym producentom chipów i świadczyć usługi różnym twórcom układów.

Sekretarz handlu USA Gina M. Raimondo pochwaliła plan inwestycyjny Intela w Arizonie, mówiąc, że pomoże on - zachować amerykańskie innowacje technologiczne i przywództwo, wzmacniając bezpieczeństwo gospodarcze i narodowe. Prezes Intela ogłosił, że do 2023 roku wprowadzi na rynek procesory serwerowe wykonane w 7-nanometrowej litografii. CEO potwierdził, że w tym roku Intel zleci TSMC produkcję kluczowych chipów.

źródło: Nikkei Asia

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów