Samsung i TSMC będą odpowiadać za 43% światowych nakładów kapitałowych przemysłu półprzewodnikowego

Samsung i TSMC będą odpowiadać za 43% światowych nakładów kapitałowych przemysłu półprzewodnikowego

Według przygotowanej przez IC Insights prognozy, firmy Samsung Electronics i TSMC będą odpowiadały za 43% wydatków kapitałowych światowego przemysłu półprzewodnikowego. W ciągu ostatnich 25 lat nadążanie w produkcji układów scalonych za coraz nowszymi technologiami stało się kosztowne. Inwestycje wymagane do wdrożenia zaawansowanych procesów wstrzymały wszystkie firmy z wyjątkiem dobrze ugruntowanej trójki, do której należą TSMC, Samsung i Intel.

Takie firmy, jak Samsung i TSMC można uznać za czołowe podmioty w branży półprzewodnikowej w zakresie litografii 7- i 5-nm. W przypadku Intela oczekuje się, że do 2022 roku nie uruchomi produkcji 7-nanometrowych chipów we własnych fabrykach. Do tego czasu dwaj liderzy będą już na masową skalę wytwarzać układy scalone w procesie 3-nanometrowym.

Choć przez 25 lat - z ostatnich 27 - Intel był jednym z dwóch największych przedsiębiorstw w branży, wydatkujących kapitał na inwestycje, firma przez ten czas wydała tylko połowę tego, co Samsung w roku 2020. Szacuje się, że Intel w dalszym ciągu wydawać będzie znacznie mniej niż Samsung i TSMC zamierzają inwestować w tym roku.

Od roku 2017 wydatki kapitałowe Samsunga utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W 2018 nakłady sięgały 21,6 mld dolarów, a w roku 2019 - 19,3 mld dolarów. W 2020 roku inwestycje Samsunga opiewały na 28,1 mld dolarów. W latach 2017-2020 wydatki Samsunga wyniosły w sumie 93,2 mld dolarów, co daje najwyższy wynik w historii branży. IC Insights podkreśla, że Samsung utrzyma w tym roku ten sam poziom inwestycji co w roku 2020. Firma jeszcze nie przedstawiła wytycznych dotyczących inwestycji.

Obecnie TSMC jest jedynym producentem typu foundry, który oferuje najnowocześniejszą technologię. Większość inwestycji firmy celuje w zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie 7- i 5-nanometrowego procesu. TSMC ogłosiło, że w tym roku zamierza zwiększyć wartość swoich inwestycji do 25-28 mld dolarów, co oznacza wzrost o 60%. Przy tej sumie średni kwartalny wskaźnik wydatków w tym roku wyniósłby 6,9 mld dolarów. Dla porównania, to dwukrotność tego, co firma wydała w czwartym kwartale 2020 roku.

Samsung zapoczątkował trend gwałtownego wzrostu inwestycji w 2017 roku, natomiast TSMC rozpocznie go w roku 2021, co przełoży się prawdopodobnie na ogromny wieloletni wzrost. W tym roku inwestycje Samsunga i TSMC wyniosą łącznie co najmniej 55,5 mld dolarów. Kwota ta będzie stanowić wysoki odsetek w historii nakładów w przemyśle półprzewodnikowym.

Bez niezwykle szybkich i zdecydowanych działań innych producentów układów scalonych lub rządów, Samsung i TSMC są na dobrej drodze do dominacji na świecie w zakresie najnowocześniejszej technologii wytwarzania chipów, będącej podstawą wszystkich zaawansowanych konsumenckich, biznesowych i wojskowych systemów elektronicznych przyszłości.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów