Samsung i TSMC będą odpowiadać za 43% światowych nakładów kapitałowych przemysłu półprzewodnikowego

Samsung i TSMC będą odpowiadać za 43% światowych nakładów kapitałowych przemysłu półprzewodnikowego

Według przygotowanej przez IC Insights prognozy, firmy Samsung Electronics i TSMC będą odpowiadały za 43% wydatków kapitałowych światowego przemysłu półprzewodnikowego. W ciągu ostatnich 25 lat nadążanie w produkcji układów scalonych za coraz nowszymi technologiami stało się kosztowne. Inwestycje wymagane do wdrożenia zaawansowanych procesów wstrzymały wszystkie firmy z wyjątkiem dobrze ugruntowanej trójki, do której należą TSMC, Samsung i Intel.

Takie firmy, jak Samsung i TSMC można uznać za czołowe podmioty w branży półprzewodnikowej w zakresie litografii 7- i 5-nm. W przypadku Intela oczekuje się, że do 2022 roku nie uruchomi produkcji 7-nanometrowych chipów we własnych fabrykach. Do tego czasu dwaj liderzy będą już na masową skalę wytwarzać układy scalone w procesie 3-nanometrowym.

Choć przez 25 lat - z ostatnich 27 - Intel był jednym z dwóch największych przedsiębiorstw w branży, wydatkujących kapitał na inwestycje, firma przez ten czas wydała tylko połowę tego, co Samsung w roku 2020. Szacuje się, że Intel w dalszym ciągu wydawać będzie znacznie mniej niż Samsung i TSMC zamierzają inwestować w tym roku.

Od roku 2017 wydatki kapitałowe Samsunga utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W 2018 nakłady sięgały 21,6 mld dolarów, a w roku 2019 - 19,3 mld dolarów. W 2020 roku inwestycje Samsunga opiewały na 28,1 mld dolarów. W latach 2017-2020 wydatki Samsunga wyniosły w sumie 93,2 mld dolarów, co daje najwyższy wynik w historii branży. IC Insights podkreśla, że Samsung utrzyma w tym roku ten sam poziom inwestycji co w roku 2020. Firma jeszcze nie przedstawiła wytycznych dotyczących inwestycji.

Obecnie TSMC jest jedynym producentem typu foundry, który oferuje najnowocześniejszą technologię. Większość inwestycji firmy celuje w zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie 7- i 5-nanometrowego procesu. TSMC ogłosiło, że w tym roku zamierza zwiększyć wartość swoich inwestycji do 25-28 mld dolarów, co oznacza wzrost o 60%. Przy tej sumie średni kwartalny wskaźnik wydatków w tym roku wyniósłby 6,9 mld dolarów. Dla porównania, to dwukrotność tego, co firma wydała w czwartym kwartale 2020 roku.

Samsung zapoczątkował trend gwałtownego wzrostu inwestycji w 2017 roku, natomiast TSMC rozpocznie go w roku 2021, co przełoży się prawdopodobnie na ogromny wieloletni wzrost. W tym roku inwestycje Samsunga i TSMC wyniosą łącznie co najmniej 55,5 mld dolarów. Kwota ta będzie stanowić wysoki odsetek w historii nakładów w przemyśle półprzewodnikowym.

Bez niezwykle szybkich i zdecydowanych działań innych producentów układów scalonych lub rządów, Samsung i TSMC są na dobrej drodze do dominacji na świecie w zakresie najnowocześniejszej technologii wytwarzania chipów, będącej podstawą wszystkich zaawansowanych konsumenckich, biznesowych i wojskowych systemów elektronicznych przyszłości.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów