Dostawy procesorów aplikacyjnych do smartfonów wzrosną w Chinach o 12%

Dostawy procesorów aplikacyjnych do smartfonów wzrosną w Chinach o 12%

Digitimes Research prognozuje, że w 2021 roku do chińskich dostawców telefonów trafi około 795,7 mln procesorów aplikacyjnych, co stanowi wzrost o 12,2% w skali roku. Popyt na smartfonowe chipy AP w Chinach rośnie, ponieważ dostawcy - w tym Xiaomi, Oppo i Vivo - gromadzą zapasy, by kosztem Huaweia zwiększyć swój udział w rynku, przy czym wydzielona marka Huaweia - Honor - również zwiększa zakupy AP ze względu na niski poziom zapasów.

Podaż AP do smartfonów, a także innych chipów, takich jak układy scalone do zarządzania energią (PWM), w pierwszej połowie 2021 r. pozostanie ograniczona ze względu na zdolności wytwórcze fabryk 8- i 12-calowych płytek. Jednak w drugiej połowie roku kłopoty z podażą mogą się zmniejszyć dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych i poprawie wskaźników uzysku firm typy foundry. Niektórzy dostawcy telefonów prawdopodobnie w drugiej połowie roku skorygują swoje zapasy AP.

Digitimes Research szacuje, że w 2021 r. głównym przedmiotem dostaw do Chin pozostaną chipy AP do smartfonów 4G, stanowiąc ponad 50% wszystkich wysyłek. W drugiej połowie 2021 r. odsetek AP zbudowanych przy użyciu technologii 4- i 5 nm wyniesie 7% wszystkich dostaw, a produkty 5 nm będą tu dominować.

W 2021 roku Chiny pozostaną największym rynkiem zbytu dla procesorów aplikacyjnych 5G, obejmując 56% globalnej całości, a firmy Qualcomm, MediaTek i Samsung Electronics będą czołowymi dostawcami. Zarówno Qualcomm, jak i MediaTek odnotują znaczny wzrost rynkowego udziału w ciągu roku, przy czym ten pierwszy będzie cieszył się wyższą stopą wzrostu.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów