Światowe dostawy smartfonów wzrosną o 50%

Światowe dostawy smartfonów wzrosną o 50%

Według prognozy przygotowanej przez Digitimes Research, w pierwszym kwartale tego roku światowe dostawy smartfonów wzrosną do 340 mln sztuk, czyli o prawie 50%. Motorem sprzedaży ma być iPhone 12 w wersji Pro i Pro Max. Za wzrost odpowiadać mają także dostawy smartfonów chińskich marek, które zapełnią lukę rynkową pozostawioną po Huaweiu.

Na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy szacuje się, że Apple prawdopodobnie będzie czołowym dostawcą smartfonów. Amerykańska firma przez ten czas sprzedała 150 mln sztuk, co oznacza wzrost o 38% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Drugie miejsce pod względem dostaw zajął Samsung Electronics. Jego sprzedaż nieznacznie spadła w czwartym kwartale 2020 i pierwszym 2021 roku - do około 60-68 mln sztuk. Xiaomi objął trzecie miejsce, z dostawami na poziomie 90 mln sztuk, co przekłada się na wzrost o ponad 80% w porównaniu z rokiem poprzednim. Huawei zajął w pierwszym kwartale tego roku szóste miejsce, ze sprzedażą poniżej 20 mln sztuk.

Oczekuje się, że w tym roku globalne dostawy telefonów wspierających technologię 5G osiągną poziom rzędu 600 mln sztuk, w porównaniu do 280 mln sztuk sprzedanych w roku ubiegłym. W trójce największych dostawców smartfonów 5G w 2020 roku znaleźli się Huawei, Apple i Samsung, odpowiadając za 70% sprzedaży. Digitimes Research oszacował, że tegoroczne dostawy smartfonów wzrosną do 1,4 mld sztuk, co przekłada się na wzrost rzędu 10-13%.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik marzec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów