Piątka największych producentów objęła 54% produkcji płytek krzemowych

Piątka największych producentów objęła 54% produkcji płytek krzemowych

Według danych przygotowanych przez IC Insights piątka największych producentów płytek półprzewodnikowych w grudniu 2020 roku odpowiadała za 54% całkowitych mocy produkcyjnych na świecie. W tamtym czasie każdy z tych pięciu podmiotów dysponował mocami produkcyjnymi na poziomie co najmniej 1,5 mln 200 mm wafli krzemowych. W 2009 roku pierwsza dziesiątka odpowiadała za 54%, a na pięć podmiotów przypadało 36%.

W grudniu 2020 roku Samsung Electronics posiadał zdolność produkcyjną na poziomie 3,1 mln płytek półprzewodnikowych. Firma wówczas odpowiadała za 14,7% światowego rynku płytek. Drugie miejsce zajął TSMC z 2,7 mln wafli, obejmując 13,3% światowych mocy produkcyjnych. Wychodząc poza piątkę liderów, Intel dysponował miesięczną wydajnością na poziomie 884 tys. płytek, a UMC - 772 tys. Pozostałe podmioty Globalfoundries, Texas Instruments (TI) i SMIC zamykają pierwszą dziesiątkę.

Na trzecim miejscu znalazła się firma Micron Technology, której moce produkcyjne na koniec 2020 roku nieznacznie przekroczyły 1,9 miliona wafli, czyli odpowiadała za 9,3% całkowitej podaży. Czwartym pod tym względem jest SK Hynix z prawie 1,9 mln płytek, co przekłada się na 9%. W pierwszej piątce znalazł się jeszcze jeden dostawca układów pamięci - firma Kioxia, która wytwarzała 1,6 mln płytek półprzewodnikowych miesięcznie, co daje 7,7% globalnej podaży. Znaczną część produkowanych układów stanowiły pamięci NAND flash dostarczane do partnera technologicznego Western Digital.

W grudniu 2020 roku TSMC, UMC, Globalfoundries, SMIC i Powerchip Technology oferowali wydajność na poziomie 5,1 mln płytek półprzewodnikowych, co odpowiadało około 24% globalnych mocy produkcyjnych.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik marzec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów