Piątka największych producentów objęła 54% produkcji płytek krzemowych

Piątka największych producentów objęła 54% produkcji płytek krzemowych

Według danych przygotowanych przez IC Insights piątka największych producentów płytek półprzewodnikowych w grudniu 2020 roku odpowiadała za 54% całkowitych mocy produkcyjnych na świecie. W tamtym czasie każdy z tych pięciu podmiotów dysponował mocami produkcyjnymi na poziomie co najmniej 1,5 mln 200 mm wafli krzemowych. W 2009 roku pierwsza dziesiątka odpowiadała za 54%, a na pięć podmiotów przypadało 36%.

W grudniu 2020 roku Samsung Electronics posiadał zdolność produkcyjną na poziomie 3,1 mln płytek półprzewodnikowych. Firma wówczas odpowiadała za 14,7% światowego rynku płytek. Drugie miejsce zajął TSMC z 2,7 mln wafli, obejmując 13,3% światowych mocy produkcyjnych. Wychodząc poza piątkę liderów, Intel dysponował miesięczną wydajnością na poziomie 884 tys. płytek, a UMC - 772 tys. Pozostałe podmioty Globalfoundries, Texas Instruments (TI) i SMIC zamykają pierwszą dziesiątkę.

Na trzecim miejscu znalazła się firma Micron Technology, której moce produkcyjne na koniec 2020 roku nieznacznie przekroczyły 1,9 miliona wafli, czyli odpowiadała za 9,3% całkowitej podaży. Czwartym pod tym względem jest SK Hynix z prawie 1,9 mln płytek, co przekłada się na 9%. W pierwszej piątce znalazł się jeszcze jeden dostawca układów pamięci - firma Kioxia, która wytwarzała 1,6 mln płytek półprzewodnikowych miesięcznie, co daje 7,7% globalnej podaży. Znaczną część produkowanych układów stanowiły pamięci NAND flash dostarczane do partnera technologicznego Western Digital.

W grudniu 2020 roku TSMC, UMC, Globalfoundries, SMIC i Powerchip Technology oferowali wydajność na poziomie 5,1 mln płytek półprzewodnikowych, co odpowiadało około 24% globalnych mocy produkcyjnych.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów