Czy zabraknie baterii?

Czy zabraknie baterii?

Według źródeł branżowych, szybko rosnący globalny popyt na pojazdy elektryczne (EV) i systemy magazynowania energii, zwłaszcza te wykorzystywane przy elektrowniach fotowoltaicznych oraz morskich i lądowych farmach wiatrowych, doprowadzi do niedoboru baterii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowych) i trójskładnikowych.

Na rynku chińskim 18% pojazdów elektrycznych sprzedanych w 2020 roku było wyposażonych w akumulatory LFP, a 82% w akumulatory trójskładnikowe. Ponieważ Tesla wprowadza jako standard zestawy akumulatorów LFP do Modelu 3, rynkowy udział tego rodzaju baterii ma w 2021 r. wzrosnąć. Źródła wskazują, że ze względu na zwiększony popyt na akumulatory LFP podaż wykorzystywanych do ich produkcji materiałów wydaje się być niewielka, w związku z czym niektórzy chińscy dostawcy tych materiałów tymczasowo przestali przyjmować zamówienia.

Równolegle, szybko przebiega rozwój akumulatorów z elektrolitami stałymi - solid-state. Toyota Motor planuje zaprezentowanie prototypu EV wyposażonego w takie akumulatory w 2022 roku, a uruchomienie jego masowej produkcji w roku 2025.

W badania i rozwój akumulatorów solid-state zaangażowały się również firmy Nissan Motor i Volksagen, a także chiński producent akumulatorów Contemporary Amperex Technology oraz koreański LG Chem. Jednak w przypadku akumulatorów tego typu nadal istnieją wyzwania pod względem technologii i kosztów produkcji, a ich komercyjna produkcja może być rozpoczęta dopiero w roku 2025.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów