Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Producenci wyświetlaczy LCD notują kolejne spadki przychodów

Producenci wyświetlaczy LCD notują kolejne spadki przychodów

Producenci ekranów LCD AU Optronics (AUO) i HannStar Display, a także inni dostawcy, w tym Radiant Opto-Electronics, Global Lighting Technologies (GLT) i FineMat Applied Materials, odnotowali dalszy spadek przychodów w styczniu tego roku.

Styczniowe przychody AUO spadły o 7,8% w ujęciu miesięcznym, ale wzrosły o 71,8% w ujęciu rocznym, osiągając wartość 26,62 mld NT (950,71 mln dolarów). Dostawy wyświetlaczy LCD, liczone jako powierzchnia, w tym miesiącu również spadły o 7,8%. Firma oszacowała, że tak liczone dostawy w pierwszym kwartale 2021 roku spadną o 7-9% sekwencyjnie, głównie z powodu mniejszej liczby dni roboczych i problemów z podażą surowców, w tym substratów szklanych i układów scalonych. Prognozy wskazują, że średnie ceny sprzedaży w tym kwartale wzrosną o 7 do 9% sekwencyjnie, za sprawą dużego popytu na telewizory i urządzenia informatyczne.

Firma AUO zwraca uwagę, że niedawna awaria pieca w zakładzie produkcyjnym w mieście Gumi, w Korei Południowej prowadzonym przez AGC - drugiego największego na świecie dostawcę podłoży szklanych - może przyczynić się do całkowitego wstrzymania pracy linii produkcyjnych na co najmniej sześć miesięcy. Braki substratu wykorzystywanego do ekranów TFT-LCD i OLED jeszcze bardziej się pogłębią w drugim i trzecim kwartale.

Firma HannStar Display odnotowała w styczniu przychody mniejsze o 3,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W rocznym ujęciu wyniosły one 2,481 mld NT, co oznacza wzrost o 124,7%. Styczniowe dostawy wyświetlaczy średnich i małych rozmiarów spadły do 21,31 mln sztuk, czyli o 7,3%. Sprzedaż ekranów wykorzystywanych do monitorów i telewizorów spadła do 2,37 mln sztuk, co oznacza spadek o 21,3%.

Specjalizujący się w modułach backlight Radiant Opto-Electronics, odnotował w styczniu spadek przychodów o 14,25% w ujęciu sekwencyjnym. W ujęciu rocznym firma wygenerowała dochód na poziomie 5,051 mld NT, co przekłada się na wzrost o 45,04%. Sprzedaż w tym miesiącu spadła do 12,207 mln sztuk, czyli o 3,7%, a obejmowała ona 7,027 mln sztuk przeznaczonych dla urządzeń mobilnych (-2,87%), 4,838 mln sztuk dla aplikacji IT (-7,1%) oraz 342 tys. sztuk przeznaczonych dla telewizorów i rozwiązań motoryzacyjnych - czyli bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Pomimo spadku przychodów w styczniu, oczekuje się, że w pierwszym kwartale tego roku Radiant osiągnie dobre wyniki dzięki utrzymującemu się silnemu popytowi na notebooki i tablety.

Radiant, obecnie działający w łańcuchu dostaw dla rodziny urządzeń iPad i MacBook, ma dostarczać moduły w technologii miniLED dla 14- i 16-calowych przenośnych komputerów Apple'a.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów