Lenovo dostawcą rozwiązań do budowy holenderskiego superkomputera

Lenovo dostawcą rozwiązań do budowy holenderskiego superkomputera

Jednostka Lenovo Data Center Group (DCG) dostarczy infrastrukturę do utworzenia wysokowydajnych systemów obliczeniowych (High Performance Computing, HPC) na potrzeby SURF - holenderskiego projektu informatyczno-telekomunikacyjnego dla sektora edukacji i nauki. Efektem będzie największy i najpotężniejszy superkomputer w kraju. Realizacja projektu o wartości 20 mln EUR rozpocznie się już w lutym, a faza pierwsza budowy nowego superkomputera ma być ukończona w połowie 2021 roku.

Superkomputer będzie wspierać pracę naukowców z ponad 100 instytucji edukacyjnych i badawczych z całej Holandii. Umożliwi prowadzenie złożonych obliczeń w podnoszących jakość życia projektach z różnych dziedzin nauki, w tym meteorologii, astrofizyki, nauk medycznych i społecznych, materiałoznawstwa czy nauk o ziemi - na przykład w badaniach nad zmianami klimatu.

Najnowocześniejsza technologia HPC Lenovo będzie obejmować serwery Lenovo ThinkSystem działające z procesorami AMD EPYC 2. generacji oraz serwery Lenovo z procesorami AMD EPYC przyszłej, 3. generacji. O ich odpowiednią temperaturę dbać będzie technologia chłodzenia wodą Lenovo Neptune. Funkcjonowanie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego wspierać będzie 12,4 pebibajta (PiB) pamięci masowej Lenovo Distributed Storage Solution (DSS-G) oraz serwery z kartami graficznymi NVIDIA HGX A100 4 GPU. Ekstremalnie niski poziom opóźnień i wysoką przepustowość transmisji danych zapewnią karty sieciowe NVIDIA Mellanox HDR 200Gb/s InfiniBand z inteligentnymi silnikami przyspieszającymi przetwarzanie danych w sieci. W porównaniu z poprzednim systemem inteligentniejsza infrastruktura Lenovo będzie działać z dziesięciokrotnie większą pojemnością i osiągać wydajność szczytową niemal 13 PFLOPS.

Opracowana przez Lenovo technologia chłodzenia wodą będzie odprowadzać z systemu około 90% ciepła. W ten sposób będzie zmniejszać łączne zużycie energii, znacznie zwiększać ogólną wydajność i umożliwiać działanie procesorów z maksymalną efektywnością.

Czym jest projekt SURF?
SURF to zrzeszająca różne podmioty organizacja informatyczno-telekomunikacyjna działająca w holenderskim sektorze edukacji i nauki. W ramach SURF nad obiektami i innowacjami z dziedziny informatyki i telekomunikacji współpracują uczelnie wyższe, szkoły zawodowe, instytuty badawcze oraz uniwersyteckie ośrodki medyczne. Zapewnia to studentom, wykładowcom, badaczom i innym pracownikom najlepsze obiekty informatyczno-telekomunikacyjne do badań i rozwoju talentów w sprzyjających warunkach. Więcej informacji można uzyskać pod adresem https://www.surf.nl/en.

źródło: Lenovo

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów