UE dofinansuje producentów baterii kwotą 3,5 mld dolarów

UE dofinansuje producentów baterii kwotą 3,5 mld dolarów

Unia Europejska zatwierdziła plan obejmujący udzielenie pomocy finansowej takim firmom, jak Tesla, BMW i inne, w celu wsparcia produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, co ma ograniczyć import i pozwolić konkurować z Chinami, czyli obecnym liderem branży. Oprócz Tesli i BMW, wśród 42 firm, które zarejestrowały się i mogłyby otrzymać pomoc, znajdują się: Fiat Chrysler Automobiles, Arkema, Borealis, Solvay, Sunlight Systems i Enel X.

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską projektu European Battery Innovation o wartości 2,9 miliarda euro (3,5 miliarda dolarów) jest następstwem uruchomienia w 2017 r. European Battery Alliance, którego celem jest wspieranie przemysłu w okresie odchodzenia od paliw kopalnych. Projekt European Battery Innovation ma być realizowany do 2028 roku.

Projekt European Battery Innovation obejmuje wszystko - od wydobycia surowców, przez projektowanie i produkcję ogniw, po recykling i utylizację. Finansowanie projektu będzie pochodzić z Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Polski, Słowacji, Hiszpanii i Szwecji. Komisja Europejska chce również pozyskać 9 mld euro od prywatnych inwestorów. W początkowej fazie ​​Berlin udostępnił prawie 1 mld euro i planuje wesprzeć projekt kwotą około 1,6 mld euro.

Obecnie Chiny są źródłem około 80% światowej produkcji ogniw litowo-jonowych, ale UE stwierdziła, że ​​może stać się w tym względzie samowystarczalna do roku 2025.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów