Do 2026 roku Seagate opracuje dyski HDD o pojemności 50 TB

Do 2026 roku Seagate opracuje dyski HDD o pojemności 50 TB

Według szacunków, w ciągu najbliższych dwóch lat ilość przechowywanych danych na świecie wzrośnie o ponad 40%. Niedawno Seagate wprowadził na rynek swój najnowszy dysk twardy (HDD) o pojemności 20 TB, przy czym firma wskazuje, że jest gotowa opracować modele o pojemnościach 30 i 50 TB.

Opracowany przez Seagate dysk twardy o pojemności 20 TB wykorzystuje technologię zapisu magnetycznego wspomaganego ciepłem (HAMR - Heat-Assisted Magnetic Recording). Urządzenie to skierowane jest głównie na rynek biznesowy.

Wraz ze wzrostem popularności dysków SSD, dzięki spadającym cenom, dostawy HDD skurczyły się, ale ilość generowanych na świecie danych utrzyma trend wzrostowy. W 2019 roku średnia pojemność dysków twardych wzrosła z 2,2 TB do 2,8 TB. Szacuje się, że w 2020 roku osiągnie ona 3,7 TB.

Seagate ocenia, że dyski twarde o pojemności 30 TB będą dostępne do 2023 roku, a wersje 50 TB do 2026 roku. Menadżer tajwańskiej jednostki firmy - Vic Huang - wskazuje, że przedsiębiorstwa są w stanie obniżyć całkowity koszt przechowywania danych, stosując więcej dysków o dużej pojemności.

Oprócz pojemności Seagate naciska także na rozwój bezpieczeństwa i trwałości pamięci. W związku z tym firma będzie promować swoje rozwiązania Lyve na rynkach Europy i Ameryki Północnej.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów